Úřady v Baku zakázaly novinářce letět do Prahy

Forum 2000

Úřady v Baku zakázaly novinářce letět do Prahy
Krátké zprávy

Známá ázerbájdžánská opoziční novinářka Chadidža Ismailová oznámila, že jí úřady zakázaly vycestovat ze země. Obává se, že ji zanedlouho uvězní. "Mám zakázáno opustit zemi, aniž by k tomu bylo jakékoliv zákonné opodstatnění," uvedla podle agentury AFP.

Ismailová, oceňovaná za odhalování a kritiku korupce ve své ropou a plynem oplývající vlasti, se v pondělí měla zúčastnit pražského Fora 2000. Chtěl mluvit o možnostech nastolení demokracie v postsovětském prostoru. V sobotu ji však úřady znemožnily odletět do Prahy.

Ismailová se až na letišti v Baku dozvěděla, že prokuratura jí zakázala cestovat. To je podle ní jasný signál, že bude následovat zatčení, jako při všech předchozích obdobných zákazech.

Čtěte také: Chodorkovskij v Praze: Sankce mohou být ošidné

To, že má Ismailová zakázáno odjet ze země, potvrdil AFP i mluvčí generální prokuratury. Novinářka má podle něj vypovídat jako svědek v jednom případu. Investigativní novinářka kritizuje, že je terčem pomlouvačné kampaně, která ji má umlčet. V roce 2012 se na internetu objevilo i video, zachycující ji při intimním styku. Podle novinářky šlo o vydírání, které ji mělo donutit, aby přestala se svou prací při odhalování korupce, což odmítla. Skupina ochránců lidských práv pak vyzvala prezidenta Ilhama Alijeva, aby nechal vyšetřit okolnosti pomlouvačné kampaně.

Podle jedné americké diplomatické depeše z roku 2009, kterou zveřejnil server Wikileaks, Alijev údajně označil Ismailovou za "nepřítele vlády". Ochránci lidských práv často obviňují Alijevův režim z pošlapávání svobody slova a věznění oponentů.

Čtěte také: Začíná konference Forum 2000, zahájí ji Chodorkovskij