Maďarsko verbuje dobrovolné strážce hranic. Budou mít pistole s ‚ostrými‘

Maďarsko verbuje dobrovolné strážce hranic. Budou mít pistole s ‚ostrými‘NOVÉ
Uprchlíci a maďarští policisté. Foto: FOTO: Shutterstock
Svět

OCHRANA MAĎARSKÝCH HRANIC

vb Echo24

Maďarská policie hledá až 3000 nových pomocníků k ochraně hranic. Dobrovolníci z řad veřejnosti mají pomoci tisícům policistů a vojáků, kteří střeží hranice už teď. Do služby by dobrovolní strážci hranic měli nastoupit příští rok na jaře, píše BBC.

K dobrovolníkům přitom nebude moct nastoupit kdekdo. Dospělí zájemci budou muset absolvovat šestiměsíční výcvik, být v dobré fyzické kondici a projít skrz psychotesty.

Úspěšní dobrovolníci pak budou mít při výkonu služby podobné nástroje jako policisté. Jmenovitě dostanou pistole s ostrou municí, pepřové spreje, obušky, pouta a ochrannou výstroj. Jejich měsíční plat bude v prvních dvou měsících dosahovat výše 150 000 forintů (zhruba 13 tisíc korun), později se navýší na 220 300 forintů (necelých 20 tisíc korun).

Uprchlická krize je v Maďarsku dlouhodobě velkým tématem. Vláda premiéra Viktora Orbána loni vyvolala vlnu kritiky ze zahraničí, když se rozhodla postavit na svých jižních hranicích plot s ostnatým drátem. K podobným opatřením nicméně později přistoupily i další státy, přes jejichž území procházela takzvaná balkánská migrační trasa.

Maďarské hranice nyní podle BBC střeží na 10 000 policistů a vojáků. Počet přicházejících migrantů se v poslední době ustálil na zhruba 200 lidech denně. Do země je přes oficiální přechody každý den vpouštěno 30 lidí.

Maďary čeká začátkem října referendum o (ne)přijetí uprchlických kvót. Maďarsko by podle nich mělo přijmout 1300 uprchlíků ze Sýrie, Iráku a Eritrey.

Budapešť rovněž koncem srpna oznámila, že na svých hranicích postaví druhý plot. „Probíhá technické plánování pro stavbu masivnějšího obranného systému vedle už existující obranné linie, která byla narychlo postavena loni,“ řekl k tomu Orbán.

Čtěte také: Maďarsko se opevní ještě více. Postaví druhý mohutnější plot

Braňme hranice prasečími hlavami, navrhl maďarský europoslanec

Související články