‚Nevzdělaní idioti mi nepřejí. Já pro kulturu udělal kurva moc‘

Vzkaz Ringo Čecha:

‚Nevzdělaní idioti mi nepřejí. Já pro kulturu udělal kurva moc‘NOVÉ
František "Ringo" Čech. Foto: FOTO: Rádio Impuls
Domov

vb Echo24

Umělec František „Ringo“ Čech, kterého tuto středu vyznamenal Miloš Zeman medailí Za zásluhy, rázně popřel, že by za jeho vyznamenáním stála známost s prezidentem. Ve svérázném rozhovoru pro časopis Týden uvedl, že to může tvrdit jen někdo, kdo se na věc dívá „pohledem nevzdělaného idiota“. Podle vlastních slov si vyznamenání zasloužil, protože toho pro českou kulturu udělal „kurva strašně moc“.

Kontroverzní umělec se hned v úvodu rozhovoru silně vymezil proti spekulacím, které po středečním večeru zaplavily sociální sítě. Tedy, že si medaili vysloužil svou dlouholetou známostí s prezidentem Milošem Zemanem, kterého zároveň často a otevřeně podporuje.

„Ale to je pohled nevzdělanýho idiota,“ komentoval to „Ringo“ Čech a svá slova se pokusil podložit výčtem všech svých uměleckých počinů. „Musíte, kluci, napsat, že já jsem až do dneška napsal 1300 písniček. To – myslím, že mimo Gotta – neudělal nikdo. Napsal jsem jedenáct knih. Tři celovečerní filmy. Měl jsem devět televizních show. A mám divadlo, které má 40 let vyprodáno,“ uvedl Čech.

Zároveň popřel, že by se jeho kulturní přínos omezoval na jeho nejznámější obraz „Zvířátka obdivují píču“ nebo píseň Šubyduby Amerika. O té sice řekl, že „je to šlágr“, ale obraz prý s vyznamenáním jinak nesouvisí. „Ten obraz je slavnej, tak ho používají ve spojitosti se mnou a vyznamenáním. A přitom zcela ignorují, za co jsem tu cenu dostal. Miloš to tam jasně řekl,“ sdělil Týdnu Čech.

V souvislosti s obrazem „Zvířátka obdivují píču“ se vyjádřil i k jeho parodické verzi, která se před nedávnem objevila na internetu a kde je kosočtverec nahrazen obličejem Miloše Zemana. Podle Čecha se jedná o akt „čistého nepřátelství“ ze strany kritiků, kteří podle něj nesnáší jeho samotného stejně jako prezidenta Zemana. „Nezapomeň, že v zemi, kde je deset milionů obyvatel, si deset milionů obyvatel myslí, že by si to zasloužili víc. To vůbec není směrodatný,“ komentoval to Čech.

Čech, který už dříve uvedl, že vyznamenané „Miloš vybral dobře“, přitom svoji medaili málem nedostal. Podle informací, které zveřejnil server Blesk.cz se totiž premiér Sobotka zdráhal připojit svůj podpis pod seznam lidí plánovaných na vyznamenání právě kvůli kontroverznímu umělci „Ringo“ Čechovi. Podle premiéra totiž nemá „dostatečné umělecké kvality“. Po nátlaku ze strany Hradu nicméně Sobotka podle blesku ustoupil a vyznamenání přiznal i Čechovi.

Čtěte také: Sobotka odmítal podepsat tři vyznamenané. Hrad ho srovnal

Miloš vybral dobře, říká ‚Ringo‘ Čech o svém vyznamenání