VIDEO: Taky ‚viróza‘? Žoviální Juncker salutuje, líbá a fackuje

OPILÝ šéf Evropské komise?

VIDEO: Taky ‚viróza‘? Žoviální Juncker salutuje, líbá a fackujeVIDEO UVNITŘ
Donald Tusk a Jean-Claude Juncker Foto: FOTO: ec.europa.eu
1
Svět

tv Echo24

O tom, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker má zálibu v alkoholu, se spekuluje už dlouho. Projevit se to mělo například v letos v květnu, kdy na summitu v Rize až příliš žoviálně vítal představitele jednotlivých zemí – salutoval jim, dával jim přátelské políčky, některé líbal a s jinými si porovnával kravatu. O jeho chování a údajné opilosti se mluvilo hned bezprostředně po summitu, nyní začalo na internetu kolovat video s kompletnějším sestřihem Junckerových výstupů.

V Rize se v květnu konal summit EU a Východního partnerství. A šéf Evropské komise působí dojmem, že byl nebývale veselý, či přesněji řečeno, dosti opilý. Juncker před kameru teatrálně připochodoval, poté politiky vesele vítal. Někteří zachovali diplomatické úsměvné dekorum, jiní se tvářili poněkud rozpačitě.

Juncker k tomuto summitu přilákal pozornost už dříve. Média si všímala především označení, které použil pro maďarského premiéra Viktora Orbána. Toho přivítal slovy „Zdravím, diktátore“, kterými narážel na to, že Orbánovi se připisují autokratické tendence.

Čtěte také: Zdravím, diktátore! Juncker uvítal Orbána políčkem do tváře

Video s údajně opilým Junckerem teď sdílel například europoslanec Jan Zahradil (ODS), který výstup předsedy Evropské komise přirovnal ke „slavné domácí scéně s korunovačními klenoty“, čímž narážel na stav Miloše Zemana při odhalení korunovačních klenotů před dvěma lety. Zeman na záběrech vypadal opilý, tak jeho stav popsala také poslankyně Miroslava Němcová (ODS). Podle Hradu měl ale prezident „virózu“.

Slavná domácí scéna s korunovačními klenoty má dynamickou evropskou konkurenci. Zde zjevně nalitý předseda E.Komise…

Posted by Jan Zahradil on 9. listopad 2015

O Junckerových alkoholových návycích se diskutuje v médiích i mezi politiky dlouhodobě. Britský The DailyTelegraph loni uvedl, že vztah předsedy Evropské komise k alkoholu byl dokonce řešen evropskými lídry na nejvyšší politické úrovni. Juncker sice popírá, že by měl s alkoholem problémy, videozáznam a také svědectví politiků ukazují opak.

V roce 2007 unikl záznam o jednání mezi Junckerem a bývalým šéfem tajné služby Marco Millem. Zveřejnil ho lucemburský magazín Paperjam. „K večeru jsme přijeli do jeho kanceláře. Byla cítit kouřem z cigaret a v alarmující míře alkoholem. Potácivě se zvedl od přeplněného stolu a byl úplně opilý,“ stálo ve zprávě. Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem zase loni Junckera po společném setkání popsal jako „těžkého kuřáka a pijana“.

Čtěte také: Nový pan Evropa: Praktik moci, který snídá koňak