Kampaň nepovedu, do debat chodit nebudu, oznámil Zeman

ZEMAN O KANDIDATUŘE

Kampaň nepovedu, do debat chodit nebudu, oznámil ZemanAKTUALIZOVÁNO 4
Domov

vt Echo24

Prezident Miloš Zeman během své páteční tiskové konference oficiálně oznámil, že bude znovu kandidovat na prezidenta v příštích volbách. Dodal ale, že nepovede svou předvolební kampaň, nebude se ucházet o podporu žádné politické strany a ani se nebude účastnit televizních a rozhlasových debat.

Že se současný prezident bude ucházet i o druhé volební období, se očekávalo. Vyzvali ho k tomu nedávno i jeho spolupracovníci. Pro opětovnou kandidaturu se rozhodl i přes svůj zdravotní stav, který se „nezlepšil, ale ani nezhoršil“. Hlavními faktorem, proč se rozhodl pro kandidaturu, je údajně samotná práce prezidenta, která ho baví. Dále prý nechce zklamat své příznivce – považoval by za zbabělé, kdyby opustil lidi, kteří ho podporují. Jako důvody proti označil svůj věk a touhu po odpočinku.

Sám si ale myslí, že nepatří mezi favority prezidentských voleb, jak o něm referují média. „Část voličů si přeje mladšího a zdravějšího kandidáta, proto požadují změnu,“ řekl během své konference. Dodal, že k žádnému z protikandidátů se v průběhu předvolebních kampaní nebude vyjadřovat, stejně tak nebude reagovat na jejich na provokace a poznámky. Žádné velké změny ve funkci neplánuje. „Nebudu vyhlašovat žádný nový program, mým programem bude kontinuita výkonu prezidentské funkce tak, jako byla dosud.“

Zároveň potvrdil, že nebude vést žádnou osobní kampaň ani se nebude ucházet o podporu žádné politické strany. Na druhou stranu ale uvítá, když sami přijdou s nabídkou pomoci. Svým příznivcům prý věří. „S pokorou, která mi není vůbec vlastní, nechávám osud v rukou občanů,“ řekl novinářům na konferenci. Také se zavázal, že se nebude účastnit televizních a rozhlasových debat se svými protikandidáty.

Jeho kritici ale argumentují tím, že Zeman vede svou „kampaň“ v podstatě od té doby, co byl zvolen. Kromě toho, že často se svými spolupracovníky navštěvuje české regiony a debatuje s tamějšími občany, se navíc pravidelně objevuje v rádiu Frekvence 1 a na serveru Blesk. Od příštího týdne se dočká pravidelného pořadu Týden s prezidentem, kterou bude vysílat TV Barrandov. Takovou možnost jeho protikandidáti nemají.

Protikandidáti? Horáček, Holšer nebo Sládek

Prezident Miloš Zeman svým rozhodnutím neúčastnit se předvolebních debat v televizích a rozhlasu naruší demokratickou platformu, kde platí stejná pravidla pro všechny. V reakci za dnešní Zemanovo oznámení to ČTK sdělil kandidát na prezidenta Michal Horáček.

„Prezident Zeman odmítl účast ve všech předvolebních debatách s ostatními kandidáty. Naruší tak demokratickou platformu, kde platí stejná pravidla pro všechny,“ uvedl Horáček. Dodal, že on si za svým programem stojí a příležitost seznámit s ním veřejnost vítá. „A hlavně: Nebojím se!“ dodal Horáček.

Ve volbách se Zemanovi a Horáčkovi postaví i aktivista Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek. Další kandidáti dosud svou účast ve volbách oficiálně nepotvrdili. Mluví se například o končícím šéfovi Akademie věd Jiřím Drahošovi, ministrovi obrany Martinu Stropnickém (ANO) nebo bývalém velvyslanci v USA a Rusku Petru Kolářovi.

Miloš Zeman byl do funkce zvolen v lednu 2013 a nastoupil do ní na začátku března téhož roku. Ve vypjatých volbách tehdy porazil Karla Schwarzenberga (TOP 09). Jeho prezidentství provází ostré střety s odpůrci, kteří kritizují některé Zemanovy výroky či názory, výběr spolupracovníků, kterými se obklopil, nebo vztah k Rusku a Číně. Zeman se i tak těší podle průzkumů vysoké důvěře lidí.

Zeman se ke kandidatuře přihlásil před několika stovkami svých příznivců ve Španělském sále. Jako každý rok s nimi na Hradě slaví výročí své inaugurace. Zeman jim poděkoval, že na hrad přišli. „Chtěl bych říci, že vám jsem vděčný za vaši pomoc a podporu,“ řekl. Dodal, že jako nesmírně malé poděkování za tuto pomoc a podporu jim jako prvním oznámí své rozhodnutí.

Čtěte také: Pro Sobotku obohacení nabídky, pro Horáčka, čas na účet za virózu