Kancléřka zahájí boj s Národní frontou, slíbila to frankofonním studetům

Francouzsko-německé vztahy

Kancléřka zahájí boj s Národní frontou, slíbila to frankofonním studetůmNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německá kancléřka Angela Merkelová začne politickou válku s protievropskými silami i za hranicemi své země, v sousední Francii. Studentům francouzského lycea v Berlíně slíbila, že bude bojovat proti vzestupu Národní fronty ve Francii, uvedl deník Le Figaro a agentura AFP. Národní fronta, která kancléřku dávno nešetří, označila její výrok za pobuřující a za vměšování do vnitřních záležitostí Francie.

Merkelová málokdy komentuje politickou situaci ve Francii, poznamenává Le Figaro, ale nyní se vyjádřila nečekaně ostře, když přislíbila studentům berlínského francouzského lycea, že se postaví Národní frontě ve Francii. „Je to (politická) síla, které musíme čelit, stejně jako máme nyní v Německu politické síly, které mají velmi negativní diskurs o Evropě, když se podíváme na rétoriku AfD,“ dodala kancléřka. Podle ní musíme zajistit, aby Evropa byl projekt, který lidé chápou. Lidé musí vidět, že „je to lepší s Evropou než bez Evropy.“ Svůj nastupující boj s francouzskou Národní frontou ale už dále nespecifikovala.

Francouzská krajně pravicová Národní fronta má nyní podporu až třetiny Francouzů. Především její šéfka Marine Le Penová mnohokráte zaútočila na Německo a na Merkelovou osobně. Angelu Merkelovou již dříve označovala za německou císařovnu, která de facto diktuje politiku Francie, francouzského prezidenta Francoise Hollanda pak uvedla jako vicekancléře francouzské provincie.

Florian Philippot, místopředseda NF, reagoval na nynější výrok Merkelové nejprve na Twitteru. Podle něj znamená velmi závažný zásah do demokracie ve Francii a ukazuje právě na stav podřízenosti francouzské vlády Berlínu. To v následném prohlášení ještě rozvedla Marine Le Penová, když jednání Merkelové označila za pobuřující a ponižující pro Francii a současně za krutou pravdu, tedy podřízení Francie Německu. Le Penová vůbec neočekává, že by Francie proti tomuto údajnému německému vměšování protestovala.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články