Babiš se mě snažil lákat ke spolupráci, tvrdí Kalousek

Podivná nabídka

Babiš se mě snažil lákat ke spolupráci, tvrdí KalousekNOVÉ
Miroslav Kalousek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Echo24

Ministr financí Andrej Babiš se mě pokusil získat pro spolupráci, tvrdí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že kromě něj v roce 2004 nabídku dostali i někdejší ministři vnitra Stanislav Gross a Ivan Langer. Kalousek návrh podle svých slov odmítl, což předznamenalo současné napjaté vztahy se šéfem státní kasy.

„Je rok 2004, střecha hotelu Aria, kde mi Andrej Babiš řekl, že si vybrali tři mladé nadějné politiky, každého z jiné strany: Stanislava Grosse (ČSSD), Ivana Langera (ODS) a mě. A že stojí o spolupráci. Že bude kompenzovat politickou kariéru s tím, že politická rozhodnutí ve prospěch Agrofertu jsou samozřejmostí,“ řekl Kalousek v rozhovoru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Babišovu nabídku tehdy prý odmítl. O tom, jak se k návrhu postavili oba dva další zmiňovaní politici nemá informace. Kalousek nechce přímo říci, že by tehdy šlo o pokus o korupci. Celou věc nenahlásil policii, podle něj však je povinností státního zástupce stíhat každý trestný čin, o kterém se dozví.

Další vývoj událostí je podle Kalouska pouze v oblasti domněnek. Vcelku jasno má však o tom, jak vlastně vypadala spolupráce mezi Langerem a Grossem na jedné straně, a Babišem na straně druhé. „Že ho poslouchali jako hodiny. Že k němu jezdili do Průhonic, tam je úkoloval a oni to plnili. A měli své mimořádné mediální zázemí,“ popsal.

O tom, že dvojice politiků šla Babišovi na ruku, prý svědčí i množství obchodů mezi státem a Agrofertem. V případě nákupu Unipetrolu prý holdingu pomohli dobré vztahy jeho majitele a zástupců ČSSD, naopak ve věci dotací pro farmu Čapí hnízdo pak využil podpory ze strany ODS.

Jak Babiš, tak Langer Kalouskova slova odmítli. Ministr financí je jako již tradičně označil za lži a nesmysly. Langer říká, že byl s Babišem v Průhonicích jen dvakrát. Jednou na otevírání sokolovny, podruhé pak po konci kariéry, žádnou dohodu však s Babišem neuzavřel.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.