Filmař potrápil úředníky. Snímek o zasychání barvy má 10 hodin

Filmař potrápil úředníky. Snímek o zasychání barvy má 10 hodinUVNITŘ VIDEO
Mladý filmař Lyne se rozhodl potrápit britské úředníky. Natočil desetihodinový film o zasychání barvy na zdi, na který se museli podívat. Foto: Reprofoto: Kickstarter
Panorama

Film může do kin

bp Echo24

Mladý filmař natočil desetihodinový snímek o zasychání barvy na zdi. Charlie Lyne tím chtěl potrápit britské úředníky, kteří schvalují každý film a musí se na něj podívat. Zároveň za to vybírají poměrně vysoké poplatky. Jeho nápad měl velkou odezvu a lidé mu věnovali na netradiční projekt tisíce liber.

Lynovi, který sám sebe označuje jako filmaře a filmového kritika, se nelíbily poplatky, jaké si účtuje britský úřad British Board of Film Classification (BBFC). Požaduje 101,5 libry za každý film a ještě k tomu 7,09 libry za každou minutu snímku za to, že ho úředníci zhlédnou a rozhodnou, jestli je vhodný pro veřejnou projekci.

Čtyřiadvacetiletý filmař chtěl, aby si úředníci tyto peníze „zasloužili“ a rozhodl se natočit film o zasychání barvy na zdi. Svůj projekt propagoval na internetu a přes server Kickstarter požádal v loňském prosinci ostatní, aby mu na něj přispěli. K jeho překvapení mu za necelé dva měsíce věnovali celkem 5936 liber.

BBC zveřejnila několikaminutovou ukázku, ve které Lyne svůj záměr představil.

Měl v úmyslu natočit film, který by trval minutu, ale štědrost sponzorů mu dovolila snímek protáhnout. Zasychání barvy má celkem 607 minut, tedy přes deset hodin. Úředníci z BBFC na něj koukali dva dny, protože jeden pracovní den musí zhlédnout devět hodin záznamu.

Nakonec úřad film schválil a Lyne se tím pochlubil na svém Twitteru. „Dobře utracených 5936 liber,“ napsal a doplnil příspěvek oznámením BBFC. „Zasychání barvy bylo schváleno pro promítání v kinech. Neobsahuje materiál, který by urážel nebo zraňoval,“ ohodnotili úředníci.

Čtěte také: ‚Chtěl bych hrát Putina nebo Lenina.‘ DiCaprio si naklonil Rusy

Co umí zelení? Lákají budovatelskou agitkou á la Werich

Související články