Svatá Anežko Česká, vyžeň Zemana! Nebo máme jebat v Národním?

Svatá Anežko Česká, vyžeň Zemana! Nebo máme jebat v Národním?
Pussy Riot Foto: Foto: Wikipedia, Igor Mukhin
1
Komentáře
Jan Dražan
Sdílet:

Můžeme si stokrát říkat, že je to jen pěna dní, pod níž se dějí podstatnější věci. Můžeme si opakovat, že prezidentská funkce je jen ceremoniální a že nenese reálnou výkonnou moc. Můžeme, ale… Pokud na tento pohled přistoupíme, vnímáme a nahlížíme politiku a její zákoutí jen objektivem technologie moci. Redukujeme ji pak jen na procesování bez vyššího smyslu. Rezignujeme na jakýkoliv étos, principy, ideje. A právě proto není jedno, jak se prezident chová.

Prezidentovo vystupování, jeho názory, projevy, myšlenky, slova, to všechno nese jisté poselství. Ať záměrné, tak nezáměrné. To první formuje Miloš Zeman a jeho lidé. To druhé pak formuje mínění. To první se nevylučuje s druhým. To druhé je důležitější.

Pražská lumpenkavárna ví, že Zeman říká nesmysly. Jeho řeči ji rozčílí – tak jak on chce, ale ona ví. Jenže to je omezený pohled, omezený teritoriálně a omezený intelektuálně. Stejně jako více než polovina země volila Miloše Zemana, více než polovina země neví, co se děje v Rusku. A pokud prezident řekne, že neví nic o tamních politických vězních, tak na tom přece něco bude. Asi tam fakt nebudou.

Zeman se poslední týdny od svého čínského výletu evidentně rozhodl šokovat nás každý den, ještě a víc. Čím hůře, tím lépe. Jsou-li na ukrajinském území ruští vojáci, o tom rozhoduje Zeman. Kdo je politický vězeň, o tom rozhoduje Zeman. Co odstartovalo 17. listopad, o tom rozhoduje Zeman. Kdo je idiot a debil, o tom rozhoduje Zeman. On rozhoduje a on nám po své úvaze sdělí výsledek. A tak jen v sobotu začal vykládat dějiny a v roli historika demaskoval příčiny 17. listopadu, v neděli už zase přesedlal na své oblíbenkyně z Pussy Riot. Vyzval média, aby zveřejnila fotografie souložících členek skupiny Pussy Riot, aby se ukázalo, co jsou zač.

Ony si totiž holky dovolily nesouhlasit se Zemanem, že jsou kurvy (teda to vlastně Zeman přece neřekl, to jen citoval, jak by to řekl Schwarzenberg). A ještě ho kritizovaly. To neměly dělat. Stejného se dopustil Viktor Fajnberg, a tak si taky vysloužil hradní kritiku. Ale nejde o kritiku. Jde o estébácko-bolševické manýry, demagogii, lži.

Naprosto nepřijatelné je Zemanovo vysvětlování, proč Pussy Riot nelze zařadit mezi politické vězně. Protože je to pornografická skupina. Protože jsou sprosté. A protože se oddávaly veřejné souloži a jedna členka dokonce i v pokročilém stádiu těhotenství. Miloš Zeman je všechno možné, ale není idiot. Jistě dobře ví, že politický vězeň není definován chováním svým, ale chováním státní moci k němu.

Vystoupení v pravoslavném chrámu s punkovou modlitbou „Bohorodičko, vyžeň Putina!“ mohlo být šokující, ale ono šokující být mělo. Stejně jako bylo a je šokující propojení pravoslavní církve s Putinovým režimem. A právě na to chtěly Pussy Riot upozornit.

Příměr s undergroundovými Plastic People of the Universe zazníval už v době zatčení Pussy Riot. Zazníval proto, že naprosto na jejich situaci sedí. Respektive, ono konání Pussy Riot bylo dokonce mnohem političtější než v začátcích u vlasatých Plastiků. Spojuje je právě postoj státní moci k nim. A spojuje je i to, co Zeman nepochopil, ale spíše pochopit nechtěl. Že je jedno, jak se mi tvoje počínání, jednání, vzhled a postoje líbí nebo nelíbí, ale pokud je na tobě páchána nespravedlnost ze strany státu, postavím se za tebe. Tak se za Plastiky postavili v jedné řadě exkomunisté i buržoazní děti, distingovaní filozofové i někdejší aparátčíci. Protože kde je ohrožena svoboda jiného, je ohrožena i svoboda moje. Také u Pussy Riot to pochopila spousta lidí (Petr Nečas a Miloš Zeman mezi ně nepatří). Zeman se naopak chová přesně jako komunistický režim: aby umocnil svůj postoj a akcentoval svůj názor, poukazuje na vnější znaky. Kdo jak vypadá, co dělá. A je vlastně úplně jedno, že to vůbec nesouvisí s tím, proč je zavřený.

Na druhou stranu. Sklízíme, co jsme jako národ zaseli. Už se pomalu zapomíná, co se odehrávalo před druhým kolem prezidentské volby v zimě 2013. Zeman a jeho tým vršil lež na lež. Ano, Miloš Zeman se na Pražský hrad prolhal. Legitimně, demokraticky, ale prolhal. Nehorázným způsobem. Už tehdy to značné části společnosti nevadilo. Působení Miloše Zemana ve funkci prezidenta republiky je fatálním zásahem do vkusu české společnosti.

Otázky, proč to Zeman dělá, si klademe poslední týdny usilovně. Možná je to vlastně všechno mnohem jednodušší a vysvětlení prozaičtější. Možná jsem opravdu jen svědky klinického procesu v hlavě jednoho postaršího muže. To, jak se tetelí, aby mohl hovořit, kdykoliv se příležitost namane, o souložení, by tomu napovídalo. A když už ne o souložení a když už ne o sprostých slovech, tak aspoň o „řitním otvoru“ (no, každopádně je český prezident první, kdo ho našel i v 17. listopadu).

Když členky Pussy Riot veřejně souložily v muzeu, jak už jsme od Miloše Zemana slyšeli v poslední době několikrát a nyní se na to máme i dívat, byla to tehdy v roce 2008 performance. Jmenovala se: Jebání za následníka medvídka. (Putina tehdy střídal Medveděv a zároveň se tušilo, že si to za čtyři roky nejspíš asi zase vymění).

O sepětí současného prezidenta s katolickou církví naštěstí nemůže být řeč, přesto, anebo právě proto by se jedna punková modlitba hodila: Svatá Anežko Česká, vyžeň Zemana! Nebo máme jebat v Národním?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz