Poslanci si pozvali šéfy tajných služeb, chtějí informace o teroristech

Nebezpečí pro Česko

Poslanci si pozvali šéfy tajných služeb, chtějí informace o teroristechNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Poslanci jsou znepokojeni rostoucími riziky spojenými s Islámským státem a jeho přívrženci v Evropě. Na příští týden si proto do sídla Bezpečnostní informační služby (BIS) sezvali šéfy českých tajných služeb. Na schůzce, které se zúčastní i ministr vnitra, chtějí členové bezpečnostního výboru sněmovny slyšet nejnovější informace o hrozbách, jimž musí Česko čelit. Jak totiž upozorňují oslovení experti, také Česká republika si bude muset zvyknout na to, že jí hrozí teroristický útok. 

Schůzka expertů přichází ve chvíli, kdy BIS informovala o tom, že islámští fundamentalisté žijící v Česku finančně podporují radikály v zahraničí. Odborníci už delší čas varují, že je radikální islám pro Českou republiku stejnou hrozbou jako pro zbytek Evropy. Lidé si přesto žádné riziko nepřipouští.

„Ve veřejném prostoru se o tom, že nás ohrožují navrátilci nebo lidé, kteří se radikálními islamisty nechají strhnout, stále málo mluví. Přitom se nás to bezprostředně týká. Stačí se podívat na stovky Němců, Britů, Rakušanů, našich evropských sousedů, kteří odjeli bojovat po boku islamistů do Sýrie či Iráku a teď se vrací,“ říká předseda bezpečnostního výboru sněmovny Roman Váňa a jedním dechem dodává: „Velmi se o tom začneme bavit, až se staneme terčem prvního útoku.“

„Bezpečnostní složky se tomuto tématu kontinuálně věnují a nepodceňují jej. Jeho hlavní politické riziko spočívá zejména v tom, že pro českou veřejnost, ale i pro některé činitele, je to téma nové, neprobádané a tedy daleko více náchylné k dezinterpretacím či rovnou ke zneužití,“ říká ministr vnitra Chovanec.

Problémem Česka je, že jsme byli zvyklí na to, že se nás terorismus přímo netýká, nebo nás přinejmenším míjí. Ale řada zemí se mu naopak tvrdě brání. Protože se mezi většinou evropských států lze pohybovat volně, mohou se teroristé velmi brzy začít přesouvat tam, kde budou mít pro případný útok snazší podmínky. Tedy i k nám.

Otázkou rizik spojených s radikálním islamismem se proto pravidelně zabývá například bezpečnostní rada státu, řekl deníku ECHO24.cz premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Bezpečnostní složky se tomuto tématu kontinuálně věnují a nepodceňují jej. Jeho hlavní politické riziko spočívá zejména v tom, že pro českou veřejnost, ale i pro některé činitele, je to téma nové, neprobádané a tedy daleko více náchylné k dezinterpretacím či rovnou ke zneužití,“ připouští ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), že se Česká republika musí vyrovnat s hrozbami, na něž dosud nebyla zvyklá.

BIS: Případný vstup radikálů do země hlídáme

Chovanec už koncem listopadu varoval, že máme hlášený zvýšený počet záchytů nelegálních migrantů z Afghánistánu, Sýrie a jejího okolí. U těchto lidí není jasné, jestli se snaží infiltrovat do českého prostředí, nebo jen hledají ochranu.

A odborníci varují, že případný útok může být spíše otázkou několika let, než delšího časového období. Útoky už má za sebou například Londýn, Madrid nebo Budapešť. A pravděpodobnost je tak vysoká.

„Terorismus tu samozřejmě je přítomen, to si musíme připustit. Otázkou už není jestli, ale kdy přijde teroristický útok. Podle mě na tuto možnost nejsme dobře připraveni, a to především mentálně. Veřejnost s tím stále nepočítá. Bere to jako událost, která se může stát ve světě, ale ne sousedovi ve vedlejší ulici cestou do práce,“ doplňuje Váňa. Hrozbou podle něj dnes jsou zejména osamělí útočníci, kteří útočí pomocí věcí denní potřeby. Ohrozí sice méně lidí než při bombovém útoku, na druhou stranu téměř není možné se proti nim bránit.

Jak prozrazuje mluvčí BIS Jan Šubert, služba v tuto chvíli nemá informace o tom, že by Česku hrozilo bezprostřední nebezpečí. „Našim úkolem je ale rizikům předcházet a pracovat v předstihu. Děláme maximum, abychom věděli, jestli nějaký radikál, který bojoval v zahraničí, vstupuje na naše území. Tady je riziko, že by u nás mohl podnikat teroristické akce,“ vysvětluje Šubert.

Tajné služby samozřejmě pohyb islamistů na našem území monitorují. Server Česká justice v neděli přinesl zprávu, že šéf BIS Jiří Lang společně s premiérem Sobotkou předloží novelu zákona o tajných službách, která upravuje užší komunikaci BIS s daňovou správou nebo bankami. Důvodová zpráva k zákonu přitom obsahuje řadu zajímavých informací, píše se v ní o islamistech, kteří ze zahraničí financují radikální islám v ČR nebo obráceně.

„Zpravodajská služba se zabývala v České republice pobývající osobou, kterou lze označit za islámského fundamentalistu. Veškeré víceméně pravidelné finanční příjmy této osoby pocházejí z některé z arabských zemí a slouží k financování nákladné náboženské činnosti,“ píše se mimo jiné v textu.

Více čtěte: BIS prý zaznamenala podezřelé pohyby peněz mezi islamisty

Schůzka expertů na bezpečnost v příštím týdnu bude jakýmsi brífinkem, jehož vyústěním by mohly být i nápady na konkrétní změny legislativy. Už delší dobu se například uvažuje o tom, jak do ochrany státu vtáhnout soukromé bezpečnostní služby. K tomu ale zatím chybí příslušný zákon.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz