Babišův muž potvrdil pravost výbušné nahrávky

Babišův audit nemocnic

Babišův muž potvrdil pravost výbušné nahrávkyNOVÉ 1
Domov

Jan Kálal

Deset dní před začátkem voleb to ve vládní koalici vře. Do sporu se dostali ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD a ministr financí Andrej Babiš, šéf ANO. Hádku vyvolal audit ve dvacítce nemocnic, který připravil Babišův úřad. Kauzu vyostřila nahrávka jednoho z auditorů, na níž dopředu tvrdí, že šetření dopadne pro nemocnice špatně. Autenticitu záznamu potvrdil pro deník ECHO24.cz 1. náměstek na financích Lukáš Wagenknecht.

Narychlo svolaná tisková konference začala na ministerstvu financí krátce po poledni. Před novináři tu vystoupili Babiš s Wagenknechtem. Šéf státní kasy ještě včera v televizi tvrdil, že nemá o auditu, na jehož průběh si předem stěžovali ředitelé nemocnic, žádné podrobnosti. Odkazoval se jen na zadání ze strany Evropské komise. V úterý ale připustil, že věc má na starosti jeho 1. náměstek.

Zpráva nemůže vyjít dobře, řekl auditor předem

V pondělí večer se zároveň objevila nahrávka z jednání mezi ministerstvy financí, zdravotnictví a místního rozvoje. Na setkání z 27. srpna byl i auditor Michal Ponik. Právě on se na dotazy zástupce resortu zdravotnictví vyjádřil k výsledkům šetření ještě předtím, než byla hotová závěrečná zpráva. „Doufám, že ta zpráva vyjde dobře. Ona nevyjde dobře, logicky nemůže vyjít dobře, ale to už není na nás. Ta zpráva musí odpovědět na něco, co a priori byla položená špatná otázka. Jak je možný, že dochází k předražování?“ zmínil auditor v záznamu, který zveřejnil server Česká justice.

„Nevhodně zvolená slova toho auditora byla v každém případě špatně interpretována.“

Wagenknecht nyní na dotaz serveru ECHO24.cz potvrdil, že záznam je autentický. „Co se týká nahrávky, která unikla do médií, chtěl bych zmínit, že ta komunikace byla vytržena z kontextu,“ bránil se Babišův 1. náměstek. „Nevhodně zvolená slova toho auditora byla v každém případě špatně interpretována,“ dodal. Podle Wagenknechta se tehdy úředníci bavili o zadání auditu ze strany Evropské komise a o tom, že podle Bruselu existují významná rizika týkající se předražování veřejných zakázek.

„To, že úředník ministerstva zdravotnictví nebo místního rozvoje nahrává auditory samotné, je velice citlivá věc. A je to nonsens. A opět nám to dává velký prostor pro další komunikaci s Evropskou komisí v tom, jak tady funguje audit samotný. Je to negativní věc pro nás, musíme ji osobně řešit v Bruselu,“ posteskl si dále Wagenknecht.

Babiš: Evropská komise nám v minulosti nevěřila

Do řeči se vložil také ministr Babiš. Podle něj se Evropská komise odvolává i na reportáže ČT o tom, jak netransparentně probíhají nákupy v českém zdravotnictví. „Evropská komise v minulosti nevěřila naším resortním auditům, tak si vyžádala tento superaudit,“ zmínil vicepremiér.

Podle Babiše sociální demokraté využívají téma auditu ve své předvolební kampani. Šéf ANO soudí, že v tom hraje roli i to, že ředitel pražské motolské nemocnice Miloslav Ludvík kandiduje v metropoli za ČSSD na primátora.

Wagenknecht připojil, že tým auditorů ve dvacítce nemocnic čítal tři až pět lidí. Mezi nimi byl i Ponik, který už teď ale nemá na šetření vliv. „V tuto chvíli jsou zprávy v projednávání, na místě už výkon neprobíhá. Není ani tady v Praze, v tuto chvíli tady není. Nepracuje na tom dále, ale v týmu byl,“ uvedl 1. náměstek ministra financí.

Podle Babiše sociální demokraté využívají téma auditu ve své předvolební kampani, ministerstvo chce výsledky zveřejnit až za měsíc, tedy po volbách. Šéf ANO soudí, že v tom hraje roli i to, že ředitel pražské motolské nemocnice Miloslav Ludvík kandiduje v metropoli za ČSSD na primátora.

Sobotka: Audit nemá ohrozit hospodaření nemocnic

Audit může vyústit v citelné finanční ztráty. Pokud kontroloři řeknou, že se některé přístroje a specializovaná centra pořizovala nehospodárně, budou za ně nemocnice muset vracet peníze zpět. Podle dotačního klíče bude pak 85 procent částky inkasovat Brusel, 15 procent zůstane v Česku. Nemocnice by tak mohly přijít o stamiliony, které aktuálně vydávají na svůj provoz.

Premiér a stranický šéf ČSSD Bohuslav Sobotka už přitom řekl, že si nepřeje, aby výsledek auditu znamenal pro nemocnice citelné ztráty. Spor Němečka s Babišem za ohrožení vládní koalice prý nepovažuje.

Čtěte také: Zdravotnický skandál míří na tři ministry