Krym jede na generátory. Ukrajina se snaží opravit vedení

Konflikt na Ukrajině

Krym jede na generátory. Ukrajina se snaží opravit vedeníNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ruskem anektovaný Krym se v noci na neděli ocitl bez dodávek elektrické energie z Ukrajiny, což přimělo ruské ministerstvo pro mimořádné situace vyhlásit na poloostrově stav nouze. Podle ruských médií byly stožáry elektrického vedení na ukrajinské straně odpáleny. Ukrajinský ministr energetiky sdělil, že výpadkem kvůli zničeným stožárům trpí i „jiné části země“, nejen Krym. Krymský „vicepremiér“ Michail Šeremeť odpoledne oznámil, že díky výkonným generátorům se podařilo dodávky elektřiny zajistit všem velkým městům na poloostrově. U zničených stožárů došlo ke střetu ukrajinské národní gardy s lidmi, kteří chtěli jejich opravě bránit.

Agentura Interfax ráno uvedla, že v jihoukrajinské Chersonské oblasti, která s Krymem přímo sousedí, byly na trase vedení na Krym vyhozeny do povětří dva rozvodné stožáry. Spekuluje se, že je za tím radikální skupina Blokáda Krymu, která zveřejnila na internetu snímky odpálených sloupů. Odpovědnost za exploze ale odmítla s tím, že je to dílo sabotérů.

„Krym je bez proudu, nemohu zatím sdělit žádné další podrobnosti,“ citovala ráno agentura TASS šéfa energetické společnosti Krymenergo Viktora Plakidu. Výpadek v dodávkách nastal dnes v 00:20 moskevského času (sobota 22:20 SEČ). Ruské ministerstvo pro mimořádné situace ráno informovalo, že bez elektřiny zůstalo všech zhruba 1,9 milionu obyvatel poloostrova.

„Vicepremiér“ Krymu Šeremeť ale odpoledne prohlásil, že díky záložním zdrojům obyvatelé velkých měst už elektřinu opět dostávají. Zásoby paliva do generátoru prý vydrží přinejmenším 30 dní. Jeho slova potvrdilo i ruské ministerstvo energetiky, podle kterého má díky generátorům elektřinu asi čtvrtina obyvatel poloostrova, hlavně ve velkých městech.

Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn podle deníku Ukrajinska pravda uvedl, že exploze přerušily čtyři rozvodné linie vysokého napětí a že výpadek elektřiny postihl kromě Krymu také dva okresy Chersonské oblasti. Kvůli těmto sabotážím ale hrozí přerušení dodávek energie 40 procentům všech odběratelů v Chersonské a Mykolajivské oblasti. V ukrajinské energetické soustavě proto musela být přijata mimořádná opatření související s omezením odběru.

Ukrajinska pravda připomíná, že dva stožáry výbuchy poškodily už v pátek ráno a jeden v noci na úterý. Demčyšyn ráno řekl, že se už pracuje na opravě dvou přenosových linií, při nichž se zapouštějí kabely do země. Jedna z linií by podle něj mohla být zprovozněna do 24 hodin.

Střety s krymskými Tatary

Ukrajinská média také informovala, že už v pátek v noci se střetla asi stovka příslušníků národní gardy se členy „občanské blokády Krymu“, kteří bránili v přístupu k poškozeným stožárům. Několik krymských Tatarů zapojených do blokády prý utrpělo zranění. Gardisté sice nestříleli, ale prý bili protestující pažbami.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace již v pátek varovalo obyvatele Krymu, aby se připravili na možné výpadky elektřiny a zajistili si dostatek baterií a také vodu.

Čtěte také: Putinův přítel staví z Ruska most na Krym