Babišův a Němečkův plán na zničení nemocnic

TEMNÁ MRAČNA NAD NEMOCNICEMI

Babišův a Němečkův plán na zničení nemocnicTýdeník ECHO
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Dva z hlavních adeptů na vládu v krajích do roku 2020 – ČSSD a ANO – mají plány dalekosáhlých reforem ve zdravotnictví a právě v regionech s tím mohou začít. Jeden i druhý plán hrozí, že strhne zdravotní systém, který se propracoval na západoevropskou úroveň, zpátky na úroveň Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Ve středoevropském prostoru vede posílení role státu k úpadku zdravotnictví. Ministr Svatopluk Němeček však používá argument, že není jiná možnost, pokud nechceme, aby zdravotnictví ovládli miliardáři v čele s ministrem financí Andrejem Babišem, přesněji řečeno investiční fond Hartenberg, do nějž Babiš vložil pět miliard korun. Jeho správce Jozef Janov z nich nestihl utratit ani třetinu a v médiích se netají tím, že vedle ovládnutí byznysu s reprodukční medicínou a nákupu dvou poliklinik má zájem i o nemocnice. Dnes nejsou k mání a existuje jediná schůdná možnost. Babišovo hnutí ANO ovládne důležité kraje a rozhodne o prodeji nemocnic Hartenbergu. Němeček tvrdí, že převedením krajských nemocnic na neziskovky zabrání právě tomuto scénáři.

Podle tohoto plánu stačí jednomu kraji jedna páteřní nemocnice, v ostatních by soukromníci nabízeli efektivní péči ve vybraných oborech. Tím se nechce napodobit úsporný saský scénář, ale vyvést ze zdravotnictví miliardy podle slovenského vzoru. Už dnes obírají soukromníci nemocnice o zisky tím, že od nich přebírají výnosné aktivity, vedle Babišovy reprodukce třeba specializované ortopedické kliniky, dialýzy ledvin nebo zobrazovací techniku, to by se napříště mělo stát masovým jevem.

Němeček chce zrušit příspěvkové organizace a dá se mu věřit, že to kvůli Babišovi opravdu nedělá. Má však blízko k jinému magnátovi, Tomáši Chrenkovi, kterého například urputně hájil před výtkami kontrolorů Nejvyššího kontrolního úřadu. Chrenek ovládá značnou část zdravotnictví na severní Moravě a ve Slezsku, další expanze však je nemožná, dokud se nemocnice Moravskoslezského kraje nezmění z příspěvkových organizací na akciové společnosti, případně neziskovky. Stejný model přesto může po ovládnutí krajů použít také Babiš.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články