Krize v Dukovanech potrvá nejmíň do Vánoc, ČEZ tratí miliardy

Většina bloků stojí

Krize v Dukovanech potrvá nejmíň do Vánoc, ČEZ tratí miliardyNOVÉ 1
Byznys

Tomáš Pergler

Většina bloků jaderné elektrárny v Dukovanech neobnoví výrobu dříve než na konci roku. Společnost ČEZ tak musí počítat s hlubokým propadem tržeb v řádu stovek milionů, nebo spíš miliard korun. Důvodem jsou stále probíhající kontroly svarů na potrubí. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové ČEZ možná ani nezíská ve stanoveném termínu licenci na prodloužení výroby v nejstarším, prvním bloku, který je v provozu už od roku 1985.

„Lhůta pro rozhodnutí o licenci je devadesátidenní, takže bychom měli rozhodnout někdy na Štědrý den. To ale teprve uvidíme. Pořád ještě je ve hře i varianta, že to řízení přerušíme,“ řekla Drábová deníku ECHO24.cz. „Ale to není něco ohrožujícího, protože v takovém případě prodloužíme platnost toho stávajícího rozhodnutí, třeba o několik týdnů,“ dodala.

ČEZ odstavil první blok 28. srpna, podle původního plánu na dva měsíce, což tehdy označil za „nejdelší odstávku tohoto roku“. Místo toho však musel zanedlouho kvůli nevyhovujícím rentgenovým snímkům svarů odstavit také druhý a třetí blok. Předpoklad, že reaktory znovu naběhnou do několika týdnů, vzal za své. Od poloviny září tak vyrábí pouze blok čtvrtý blok, což koncernu způsobilo výraznou čáru přes rozpočet. Každý den neplánované odstávky jednoho reaktoru ubírá z příjmů ČEZ zhruba 10 milionů korun.

Avizovaný datum spuštění odstavených reaktorů se už několikrát posouval, podle mluvčího Dukovan Jiřího Bezděka v současnosti „termíny najetí bloků nejsou stanoveny“. Podle Drábové je nepravděpodobné, že odstavený první blok začne vyrábět předtím, než získá novou licenci. „I když to nemá žádný přímý vztah, tak by bylo velmi zvláštní vydat povolení k dlouhodobému provozu pro blok, který není v provozu,“ uvedla šéfka jaderného dozoru.

Zfalšované rentgenové snímky svarů

Přestože se problém netýká jaderné části elektrárny, podle Drábové svědčí o „odklonu od kultury bezpečnosti“ a „systémových nedostatcích v kontrolní činnosti ČEZ“. Množství nezřetelných, případně zfalšovaných rentgenových snímků takzvaných heterogenních svarů (spoje různých materiálů – pozn.red.) odhalila prověrka dokumentace, která následovala po opravě jednoho svaru.

Předseda představenstva společnosti Daniel Beneš prohlásil, že za chyby mohou jednotlivci, téma už se nicméně přelévá do politiky. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a ministra financí Andreje Babiše (ANO) by se situací v Dukovanech měla zabývat koaliční rada.

Drábová: Zvažuji kandidovat za Starosty

Drábová ve čtvrtek na dotaz ECHO24.cz popřela spekulace, že by mohla v příštím roce kandidovat v krajských volbách za ANO. Babiš jí do hnutí lákal před čtyřmi lety, ona ho však prý striktně odmítla a podruhé ji už neoslovil. „Jestli budu za někoho kandidovat v krajských volbách, tak za Starosty, ale ještě jsem se nerozhodla,“ uvedla Drábová.

Starosty zastupuje jako místostarostka v městečku Pyšely nedaleko Prahy. Současně potvrdila, že se přihlásí do výběrového řízení na post šéfky SÚJB, jež musí být podle služebního zákona vypsáno do konce roku.