Rusové, vraťte se do Temelína. Tajný plán ministra Mládka

Jak posílit ruský vliv v Česku

Rusové, vraťte se do Temelína. Tajný plán ministra MládkaTýdeník ECHO 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Podle tajného plánu ministra průmyslu Jana Mládka se v Temelíně a v Dukovanech postaví čtyři nové atomové reaktory, které prý mohou odvrátit hrozící krach tuzemské energetiky. Jejich hlavním účelem však bude posílení ruského vlivu ve střední Evropě.

„Neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného reaktoru v lokalitě Temelín a jednoho reaktoru v lokalitě Dukovany. Zároveň budou zajištěna potřebná povolení pro možnost výstavby dvou reaktorů na obou lokalitách,“ žádá osmdesátistránkový materiál ministerstva průmyslu „Analýza možností výstavby nových jaderných zdrojů“. Vládní experti ho projednávají v důvěrném režimu a do konce roku ho musí ještě schválit vláda. Veřejná debata o stavbě nových reaktorů se nepředpokládá.

 

 

V dubnu státní společnost ČEZ zrušila veřejnou soutěž na stavbu dvou jaderných bloků v Temelíně, teď začíná další pokus, jak oživit tuzemskou jadernou energetiku. Vládní plán předpokládá, že ČEZ během příštích deseti let připraví nové projekty tentokrát na čtyři reaktory a zajistí všechny potřebné dokumenty včetně územního rozhodnutí. Vláda mezitím sama najde investora a zajistí potřebné peníze. Od roku 2025 se začne stavět a první nový reaktor bude hotov nejpozději v roce 2037. Pro Českou republiku není podle Mládka a jeho expertů jiné cesty a na přípravu nových reaktorů může být již zítra pozdě. „Doporučuje se, aby vláda uznala kritický stav na trhu s elektřinou a s ohledem na potřebu nových kapacit vytvořila podmínky pro návratnost nové výstavby,“ žádá ministerstvo průmyslu.

Šťastní energetici na Hinkley Pointu

Jaderná energetika oslabila po katastrofě černobylské elektrárny, její další rozvoj však některé státy v čele s USA, Ruskem, Francií a Velkou Británií začaly chystat na přelomu tisíciletí. Tyto plány zkomplikovala další katastrofa ve Fukušimě. Některé státy oznámily, že jadernou energetiku utlumí, jiné slíbily, že zajistí lepší bezpečnostní opatření. Cena za nové reaktory se tak dramaticky zvýšila a dnes evropské země plánují jeden reaktor za 8-10 miliard eur, v Česku za 250-300 miliard korun. Návratnost investice se počítá na desítky let, a proto už není možné elektrárny stavět bez státní podpory. Tomu však brání předpisy Evropské unie, která na volném trhu s elektřinou zakazuje státní dotace soukromým firmám.

Cesta ke stavbě nových reaktorů se tím V Evropě značně zkomplikovala a jako první našla řešení Velká Británie, která se už chystá zahájit stavbu elektrárny Hinkley Point C se dvěma reaktory o výkonu 1600 megawattů. S projektem začala britská vláda už v roce 2007, kdy oslovila provozovatele atomových elektráren a výrobce reaktorů, aby předložili nabídky nezávislému Úřadu pro jadernou regulaci. Přihlásila se tři energetická konsorcia, dvě pod vedením francouzských státních společností EdF a GDF Suez, třetí tvořily německé koncerny RWE a E.ON. Každý z investorů založil speciální firmu na stavbu a provoz nové elektrárny, která jako první dva kroky zakoupila pozemky na území již zrušených jaderných elektráren a sepsala projekt na stavbu nových zdrojů. K přeložení nabídek byli vyzváni také výrobci reaktorů, přihlásila se francouzská Areva, americko-japonská konsorcia Toshiba-Westinghouse a GE-Hitachi, spolu s nimi ještě kanadská společnost AECL.

Pak úřad se zájemci zahájil vyjednávání, kterému se říká proces GDA (Generic Design Assessment). Nahradil veřejnou soutěž, kterou považují Britové pro tak složité stavby za nevhodnou. Investoři měli vybrat vhodný reaktor a navrhnout výstavbu, která by odpovídala všem vládním požadavkům na bezpečnost a výkon. Vyjednávání trvala pět let a zájemci postupně odpadávali, v roce 2012 však získala od jaderného úřadu licenci francouzská EdF, která si vybrala ke stavbě pozemky zrušené elektrárny Hinkley Point na břehu Bristolského zálivu a reaktor Areva.

Celý obsáhlý text si můžete dočíst v Týdeníku ECHO. Koupíte ho v trafikách, můžete si ho předplatit, anebo číst v elektronické verzi. 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz