VIDEO: Policista brutálně spoutal zlobivé školáky

Policejní brutalita ve škole

VIDEO: Policista brutálně spoutal zlobivé školákyUVNITŘ VIDEO 1
Svět

oj Echo24

Kentucký šerif a jeho zástupce čelí obvinění z policejní brutality vůči osmiletému a devítiletém dítěti. Chlapce a o rok starší dívku spoutali s rukama za zády, což oběma dětem způsobovalo značné bolesti a obtíže s dýcháním. Obě děti navíc trpí poruchou pozornosti ADHD, což traumatický zážitek jen umocnilo. Na zástupce policie i na školu už podal žalobu svaz na ochranu lidských práv, informuje AP.

Na videu, které šokovalo internet, je z dvojice dětí vidět jen osmiletý chlapec. Sedí na židli z rukama za zády a nad lokty má nasazená pouta. „To bolí,“ stěžuje si na videu v slzách. „Nemůžu dýchat,“ pokračuje.

„Nebudeš na mě takhle napřahovat,“ řekl zástupce šerifa přísně v souvislosti s událostmi předcházejícími videu. „Můžeš dělat jen to, co ti řekneme, nebo poneseš následky.“

Video bylo jako hlavní důkaz předloženo americkým svazem pro občanské svobody ACLU v žalobě proti vedení školy, kde šerif rovněž působí, proti samotnému šerifovi i zástupcovi šerifa Kenton County. Čelí obvinění za použití nepřiměřené síly proti dětem, které navíc trpí psychickou poruchou. K žalobě ACLU se přidaly také matky obou dětí.

Není zatím známé, kdo video natočené na začátku srpna pořídil. Situaci na něm předcházelo vyloučení chlapce ze třídy pro neuposlechnutí učitelových pokynů. Z ředitelny, kam byl odveden, se pokusil utéct, a tak ho do příchodu šerifova zástupce zadrželi další zaměstnanci školy. Na záchodech, kam si chlapec vyžádal jít, se pak hoch pokusil udeřit zástupce šerifa loktem. Poté následovala scéna na videu.

„Zástupce Sumner reagoval na výzvu, a udělal to, co má v popisu práce a v souladu se všemi ústavními a donucovacími normami,“ bránil svého zástupce šerif Chuck Korzenborn. Zástupci školy odmítli věc komentovat s tím, že spolupracují s vyšetřovateli i rodiči. Zástupci policie jsou ve školách přítomni od 90. let, kdy v roce 1999 došlo např. k masakru na střední škole v Coloradu.

Čtěte také: VIDEO: Proč ta brutalita? Policista kopl černocha do zubů

VIDEO: Na zem! Pouta! Policie tvrdě pacifikovala mladé černochy