Kanadský velvyslanec v Číně skončil ve funkci. Zřejmě kvůli aféře Huawei
Kauza Huawei
Kanadský velvyslanec v Číně John McCallum v sobotu rezignoval poté, co ho k tomu vyzval kanadský premiér Justin Trudeau. Informoval o tom úřad premiéra v prohlášení, aniž upřesnil důvod McCallumovy demise. Server BBC ale v neděli v této souvislosti uvedl, že velvyslanec tento týden zpochybnil žádost USA o vydání finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou, zatčené v prosinci v Kanadě.
„Požádal jsem a přijal žádost Johna McCalluma o rezignaci na post velvyslance v Číně,“ uvedl kanadský premiér v prohlášení, v němž ambasadorovi poděkoval za služby. Důvod rezignace neuvedl.
Podle serveru BBC McCallum v úterý zpochybnil žádost USA o vydání finanční ředitelky Huawei. Následující den ale vydal prohlášení, že se nevyjádřil přesně a že lituje zmatku, který jeho slova způsobila. V pátek pak podle BBC uvedl, že by bylo „skvělé pro Kanadu“, kdyby USA od svého požadavku na vydání čínské manažerky ustoupily.
Meng Wan-čou (známá též jako Sabrina nebo Cathy Mengová) byla začátkem prosince v Kanadě zadržena na žádost USA, které ji viní z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Podle čínských médií se ale Washington takto snaží omezit globální expanzi firmy Huawei Technologies, která patří k předním světovým prodejcům chytrých mobilních telefonů na světě. Americká žádost o zatčení přišla v době, kdy vede Washington s Čínou obchodní válku.
Mengová, která je rovněž dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, je nyní v Kanadě na svobodě. Soud ji v prosinci propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů Kč).
McCallum byl kanadským velvyslancem v Číně od roku 2017. Předtím zastával postupně několik ministerských postů, mimo jiné vedl ministerstvo pro imigraci či ministerstvo obrany. Podle kanadských médií má blízký vztah k Číně, odkud také pochází rodina jeho manželky.