Švýcaři zrušili islámskou konferenci v Curychu. Měli přijet i radikálové

Islámská konference v Curychu

Švýcaři zrušili islámskou konferenci v Curychu. Měli přijet i radikálovéNOVÉ
Plakát připravované konference islamistův Curychu Foto:

Foto: IZRS

2
Svět

Business Monitor24

Začátkem května se v Curychu (Zürich-Oerlikon) měla v tamním Word Trade Center (WTC) konat velká islámská konference. Očekávalo se kolem tisíce účastníků z celého světa. Ze setkání ale zatím nebude nic, protože majitel nemovitosti ho zakázal, informoval v pondělí švýcarský list Blick. Už ve svém nedělním vydání uvedl, že mezi pozvanými na konferenci, kterou organizuje Ústřední rada muslimů Švýcarska (IZRS), jsou radikální muslimové.

Akci zapověděla penzijní kasa BVG, jíž WTC patří. BVG sama konferenční prostory v centru nepronajímá, k tomu si najala externí manažerskou firmu. Poté, co se však BVG o pořádaném islámském setkání detailněji informovala, rozhodla se ho ve svém objektu neumožnit, sdělil její ředitel pro komunikaci Florian Kung.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Islámská konference se měla konat 6. a 7. května pod názvem Longing for Peace (Touha po míru). Jak píše třeba švýcarský deník General Anzeiger, měli na ni „napochodovat radikální muslimové z celého světa“. Připravena byla vystoupení mezinárodních hvězd salafistické scény. Mezi nimi třeba arabského šejcha Mohammeda al-Awadhiho z Kuvajtu, který káže radikální islám a je v kontaktu s obdivovateli džihádu. Plánoval se též projev Fynn Jamalové, bývalé zpěvačky z Malajsie, která provozuje vlastní Youtoube kanál, v němž mimo jiné vysvětluje dívkám, proč se musí oblékat do nikábu a podřizovat se islámským normám. „Přísahám při Alláhovi, že mě nikáb osvobozuje,“ zní jedno z jejích hesel.

Na konferenci ve WTC měla mít workshop i rakouská misionářská skupina Imam, která plánovala předvádět, jak nejúčinněji lidem vtlouci do hlav salafistické učení.

Konferenci řeší i bezpečnostní složky

Konferencí se začaly zabývat i curyšské bezpečnostní složky. „Podrobněji se na to podíváme,“ řekl v neděli pro rozhlasovou stanici Radio 1 tamní ředitel pro bezpečnost Mario Fehr. V rozhovoru kritizoval i ty, kteří takovým propagandistickým akcím napomáhají, čímž zjevně mínil i pronajímatele prostor. Curyšská policie se ohledně konference obrátila i na švýcarskou tajnou službu a vládu. V tomto případě politický a veřejný tlak zjevně zafungoval, konstatuje Blick.

Jak už řečeno, za organizací islámské konference stojí Ústřední rada muslimů Švýcarska (IZRS). Mezi touto radou na straně jedné a švýcarskými úřady a většinovou společnosti na straně druhé existuje už roky setrvalé napětí.

IZRS a jeho vedení jsou ve švýcarském tisku opakovaně označování za nebezpečné islamisty, rada je pod dohledem tajných služeb alpské republiky. Šéfem IZRS je Nicolas Blancho, zvaný Abu Ammar Abdullah, rodilý Švýcar, který ve svých šestnácti letech konvertoval v islámu. V čele IZRS jsou i další Švýcaři, kteří přestoupili na mohamedánskou víru.

Záběr z propagandistického videa IZRS, islamistická vlajka nad Švýcarskem
Záběr z propagandistického videa IZRS, islamistická vlajka nad Švýcarskem Foto:

Foto: IZRS

Před třemi lety vzbudilo ve Švýcarsku velký rozruch, kritiku a odsouzení video natočené v horách kantonu Lucern. Video je vyrobené ve stylu propagandy Islámského státu a vyzývá se v něm k islámské revoluci, která změní svět. V klipu dlouhém přes tři minuty se sice hovoří o poklidném boji, ale tón je skrytě výhrůžný a také řeč obrazu je úplně jiná. Hlavní roli ve videu hrají zakuklení muži a vlajka s nápisem „Není boha kromě Alláha, a Mohamed je jeho Posel“. Jediný rozdíl proti IS je, že tento nápis, šaháda, tedy vyznání víry, je u džihádistů na černém podkladě, švýcarští muslimové zvolili bílý.

Čtěte také: Vyšetřovatelé nevěří, že list k útoku z Dortmundu psali islamisté

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.