14 novinářů, které letos zabili. Anja Niedringhausová je poslední

nebezpečné povolání

14 novinářů, které letos zabili. Anja Niedringhausová je poslední
Anja Niedringhausová byla zastřelena včera v Afghánistánu. Foto: cbsnews
10
Svět
Sdílet:

Německá fotografka Anja Niedringhausová je podle Výboru na ochranu novinářů čtrnáctým novinářem, který byl v roce 2014 zabit kvůli své práci. Smrt každého z nich organizace vyšetřuje.

Anja a její kolegyně Kathy Gannonová, zvláštní zpravodajka pro AP, byly v pátek na cestě spolu s konvojem pracovníků volební komise, kteří dopravovali hlasovací lístky z centra města Chóst v Afghánistánu do odlehlejších oblastí. Když konvoj zastavil, k autu přistoupil muž v policejní uniformě a s výkřikem Alláhu akbar (Bůh je veliký) začal pálit z pušky. Kathy Gannonová útok přežila s těžkými zraněními. Anja měla méně štěstí.

Výbor na ochranu novinářů (CPJ) vyšetřuje smrt každého novináře. Do seznamu žurnalistů, kteří byli zabiti kvůli své práci, je pak výbor zahrne: pokud má dostatečné důkazy, že byl novinář zavražděn v přímé odvetě za svou práci, nebo byl zabit během bojových situacích či při protestech a střetech. Od začátku letošního roku 2014 takto CPJ eviduje 14 novinářů. U dalších dvou se zatím neprokázalo, že jejich smrt souvisela s jejich novinářskou prací, nicméně CPJ jejich případy stále vyšetřuje. Nejčastěji docházelo k útokům na novináře v zemích Blízkého východu, jako Irák, Afghánistán, Sýrie, Egypt nebo Pákistán. Novináři ale umírali také v Brazílii, Mexiku, Kongu a na Ukrajině.

Shan Dahar

1. ledna 2014, Lakarna, Pákistán

Hned na Nový rok byl v Pákistánu zastřelen Shan Dahar, reportér televize Abb Takk. Během natáčení reportáže o neautorizovaném prodeji léků byl střelen do zad a zemřel brzy po převozu do nemocnice. Kolem jeho smrti existuje stále mnoho otazníků. Podle rodiny a dalších místních novinářů byla lékařská péče, kterou mu poskytli pracovníci nemocnice, neadekvátní a pokud by ji nezanedbali, Dahar by pravděpodobně přežil. Podezřelé je i vyšetřování případu. Viníci jsou pravděpodobně stále na svobodě.

Firas Mohammed Attiyah

20. ledna 2014, Khalidiya, Irák

Na konci ledna zemřel při výbuchu bomby reportér Firas Mohammed Attiyah nedaleko města Khalidiya. Pracoval pro televizi Fallujah, která vznikla v rámci boje proti Al-Káidě. Attiyah se zabýval právě střety mezi iráckou armádou a teroristickou organizací.

Santiago Ilídio Andrade

10. února 2014, Rio de Janeiro, Brazílie

Santiago Ilídio Andrade filmoval střety mezi demonstranty a policisty v Brazílii, když ho světlice trefila přímo do hlavy. Podstoupil operaci a čtyři dny byl v kómatu. 10. února byl prohlášen za mrtvého. Jeho smrt mají na svědomí demonstranti, kteří ale prý mířili na policisty.

Pedro Palma

13. února 2014, Miguel Pereira, Brazílie

Tři dny po smrti Santiaga zastřelili dva neidentifikovaní muži na motorkách novináře Pedro Palmu přímo před jeho domem. Palma vlastnil místní týdeník Panorama Regional, který se zabýval spíše menšími městskými problémy a také nedbalostí místních politiků. Podle známých nevyšetřoval žádný velký politický skandál. Palma ale obdržel několik výhrůžných dopisů, které ale nebral vážně.

Germain Kennedy Mumbere Muliwavyo

16. února 2014, Oïcha, Demokratická republika Kongo

Muliwavyo, reportér televizní a rádiové stanice Muungano, byl zastřelen ve vojenském vozidle příslušníky ugandské povstalecké skupiny působící ve východní části Demokratické republiky Kongo. Muliwavyo a jeho další kolegové byli na cestě do vesnice Kamango, kterou den předtím osvobodily konžské ozbrojené síly od ugandských rebelů. Cestou je přepadli. Jeho kolegové přežili.

Vjačeslav Veremij

19. únor, Kijev, Ukrajina

Veremij, reportér deníku Vesti, zemřel poté, co byl střelen do hrudníku v době ukrajinských protestů. Útočníci měli podle svědků zastavit taxi, ve kterém Veremij a jeho kolega Aleksej Lymarenko jeli večer domů z tiskové konference. Zaútočili na ně baseballovými pálkami a Veremije navíc střelili do hrudníku. Za útokem měla stát skupina členů provládních gangů, tzv. titušek.

Gregorio Jiménez de la Cruz

mezi 5. a 11. únorem 2014, Las Choapas, Mexiko

Jiménez byl unesen, později jeho tělo našli pohřbené spolu s dvěma dalšími lidmi. Jimenéz pracoval pro noviny Notisur and Liberal del Sur a věnoval se především místním únosům a násilí, které je pácháno na migrantech. Úřady později zadržely pět podezřelých, z nichž jeden přiznal, že Jimenéze unesl a mučil.

Omar Abdul Quader

8. března 2013, Dajr az-Zaur, Sýrie

Abdul Qader byl kameraman pracující pro bejrútskou televizní stanici Al-Majadín. Natáčel střety mezi vládními a povstaleckými silami v syrské východní provincie Dajr az-Zaur, když ho trefil snajper.

Ali Mustafa

9. březen 2014, Aleppo, Syria

Mustafa, kanadský fotograf na volné noze, byl zabit spolu s dalšími sedmi lidmi během bombového útoku v Aleppu. Mustafa dokumentoval předtím arabské protestní hnutí v Egyptě a na okupovaném palestinském území. Jeho fotografie používaly zpravodajské deníky jako The Guardian, The Times nebo Rádio Svobodná Evropa.

Khaled Abdel Thamer a Muthanna Abdel Hussein

10. březen 2014, Babylonská provincie, Irák

Thamer i Hussein byli kameramani státní televizní stanice Al-Iraqiya. Oba zemřeli při sebevražedném bombovém útoku na policejní stanici v irácké provincii Babylon. Při explozi zemřelo dalších dvanáct lidí.

Nils Horner

11. březen 2014, Kábul, Afghánistán

Švédský novinář byl zastřelen během sebevražedného útoku na libanonskou restauraci v afghánské metropoli. Útočníci ho střelili do hlavy z malé vzdálenosti a pak z místa činu uprchli. Horner pracoval pro Sveriges Radio. Horner působil v Afghánistánu i během irácké války v roce 2003. K jeho smrti se přihlásila skupina Fedey-e-Mahaz, která vzešla z hnutí Taliban.

Mayada Ashraf

28. únor 2014, Káhira, Egypt

Mayada pracovala jako reportérka deníku Al-Dustour. Byla střelena do hlavy během ozbrojených střetů mezi bezpečnostními silami a demonstranty Muslimského bratrstva. Podle jejího kolegy, který byl v té chvíli na místě s ní, ji trefili ve chvíli, kde spolu s demonstranty utíkali před střelbou. Za její smrt jsou podle něj zodpovědí policisté. Úřady nicméně vinu popřely a snažily se ji přenést na demonstranty.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz