1 Spor o léčebnu

Vyklízí Praha 6 prostor developerovi? Místo LDN mohou vyrůst luxusní byty

, NOVÉ

Témata: ,

Radnice Prahy 6 plánuje zrušit léčebnu dlouhodobě nemocných (LDN) ve čtvrti v Bubenči a přesunout ji do nynější polikliniky na Břevnově. A to i přesto, že za předčasnou výpověď firmě, která břevnovskou polikliniku nyní provozuje, musí zaplatit odstupné 40 milionů korun. Na místě současné LDN chce dlouhodobě stavět společnost Penta exkluzivní byty. Na případ upozornila Česká televize v pořadu Reportéři ČT.

V bývalé Chittussiho nemocnici uprostřed Bubenče operují hned dvě léčebny dlouhodobě nemocných. Většina areálu patří akciové společnosti Nebeský klid provozující na místě soukromou léčebnu. Jedna z budov v areálu a pozemek pod ní však patří městské části Praha 6 a ta v ní provozuje vlastní LDN.

Léčebna patřící Praze 6 se stará v současné době o sto pacientů. Z parku se vzrostlými stromy i lesním potůčkem uprostřed výstavní čtvrti by se však klienti měli už brzy přesunout do budovy polikliniky na Břevnově.

Čtěte také: Koupí vás možná Číňané, řekl překvapeným Lázním Kyselka Zeman

Tu od roku 2010 pronajímá soukromá společnost Comitia Medical, minulé vedení Prahy 6 s ní uzavřelo smlouvu na třicet let. Poliklinika Marjánka, jak se dnes firma jmenuje, měla radnici platit nízké nájemné 500 000 korun ročně za závazek, že polikliniku opraví.

Za prvních pět let nájmu měla do rekonstrukce objektu investovat 90 milionů korun. Uběhlo však tři a čtvrt roku a firma tak zatím učinila z necelé třetiny, upozorňují Reportéři ČT. Opoziční zastupitelka Prahy 6 za Zelené Petra Kolínská pro televizi uvedla, že nepovažuje za fyzicky reálné, že by byla firma schopna zbývajících šedesát milionů proinvestovat v souladu s původně odsouhlaseným postupem.

Praha 6 by v tom případě mohla dát současnému nájemci výpověď. Jenže radnice nečeká a rozhodla se, že smlouvu ukončí ihned i přesto, že za předčasnou výpověď musí firmě zaplatit necelých 40 milionů korun. „Zdá se nám, že hnacím motorem celé akce v tuto chvíli není nevýhodná smlouva, ale tlak majitelů pozemků v okolí LDN v Bubenči, kde má dojít k výstavbě luxusního bytového komplexu,“ doplnila Kolínská.

Čtěte také: Jak vytáhnout miliony z Budějovic? Stačí heslo Pouzar

Radnice však popírá, že by budovu léčebny měnila na přání developera. Současný starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) sice připustil, že se s nimi společnost Penta chtěla dohodnout na prodeji pozemků, ale jednání byla ukončena. „Penta asi má zájem, to nevím. Jednání s nimi byla ukončena,“ citovali Reportéři Koláře.

Sám developer svůj zájem o pozemky komentovat odmítl. ČT však upozorňuje na to, že společnost Nebeský klid už vydala podnět na změnu územního plánu, který povoluje výstavbu bytových domů, a rovněž je možné dohledat vizualizaci bytového komplexu Chittussi, který si Penta v Bubenči objednala. Vše tedy nasvědčuje plánované výstavbě, podle vizualizace až 89 bytů.

Zástupce Prahy 6 Jaromír Vaculík (TOP 09) odmítl, že by za stěhováním léčebny z Bubenče na Břevnov stály zájmy nebo tlaky developera. Žádný tlak podle něj není, radnice tak hodlá učinit z ekonomických důvodů, citovala televize Vaculíka.

,