Praha má novou loď za milion eur. Zatím na tajném místě

Praha má novou loď za milion eur. Zatím na tajném místě 1
Domov
Sdílet:

Po třiceti letech je to první nová loď, která se bude plavit po Vltavě v Praze. Grand Bohemia ve středu nastoupí do služby v Pražské paroplavební společnosti (PPS). Loď za více než milion eur připlula do Česka z Německa a před svojí premiérou zatím kotví v blíže neupřesněném přístavu před metropolí.

„Je to kulatých 30 let, kdy bude nové velké plavidlo postavené pro Prahu přímo na míru slavnostně uvedeno. Předešlou lodí byla Lužnice v roce 1984. Všechny lodě koupené do Prahy v pozdějších letech byly z druhé ruky, například jako vyřazené z východního Německa, Polska nebo Ruska,“ řekl serveru ECHO24 výkonný ředitel PPS Štěpán Rusňák.

Loď s prosklenou posuvnou střechou pro 160 cestujících vznikla v německých loděnicích Derben. Plavidlo s výkonem 226 koňských sil je dlouhé 37,6 metrů a má výtlak 76,5 tuny. Autorem designu je Markus Bole a úpravu interiéru měla na starosti Vera Hampl. S rychlostí 20 kilometrů v hodině se zařadí mezi nejrychlejší plavidla v metropoli.

„Cena překročila milion eur (v přepočtu 27,4 milionu korun),“ prozradil Rusňák. PPS se chlubí, že loď má tichý motor, mimořádně nízké emisní hodnoty nebo moderní výkonnou klimatizaci, která má zajistit dobrou viditelnost i za deště. Domovským přístavem lodi bude Kampa, před slavnostní premiérou ale kotví před Prahou na utajovaném místě.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov