Babišův přebytek: jen manipulace s čísly, investice žádné, zní z ODS

Přebytek rozpočtu 61,8 mld.

Babišův přebytek: jen manipulace s čísly, investice žádné, zní z ODSAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Vláda měla přebytek ve státním rozpočtu za loňský rok investovat, uvedl dnes v tiskovém prohlášení předseda ODS Petr Fiala. Příznivý ekonomický vývoj podle něj občané nijak nepocítí. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes oznámil, že rozpočet skončil v přebytku 61,8 miliardy korun. Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija však Babiše podezírá z manipulace s čísly, zejména u daně z přidané hodnoty. Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska jde o souhrn mnoha mimořádných faktorů, ale nejde o efektivnější výběr daní.

Fiala řekl, že Česko zažívá růst zejména díky pracovitým lidem, ať už jde o živnostníky či zaměstnance. „Je proto nepochopitelné, že vláda se nesnaží zlepšit podmínky pro aktivní občany a udělat něco pro naši dobrou budoucnost,“ uvedl v prohlášení Fiala. Vláda nevyužívá hospodářský růst ke zlepšení služeb, míní.

Šéf ODS by si představoval vyšší investice do dopravní infrastruktury, vzdělání, výzkumu a zdravotnictví. „Dobrý výsledek rozpočtu mne těší. Vadí mi ale, že občané to bohužel nijak nepocítí. Ani v nižších daních, ani v odbourávání zbytečné byrokracie, ani ve formě lepších služeb,“ dodal.

Rozpočet skončil podle ministerstva financí v přebytku 61,8 miliardy, což je nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 70 miliard korun.

Udženija také kritizuje Babiše za to, že nešetří na výdajích za státní aparát a nesnaží se ho zefektivnit. Nezdá se jí ani rozdíl mezi schváleným deficitem 70 miliard a výsledkem. „Seknout se zhruba o 130 miliard oproti plánu je buď absolutní neschopnost, či záměrné manipulování s čísly,“ uvedla v prohlášení na facebooku.

Místopředsedkyně ODS podezírá Babiše z manipulace zejména u DPH, jejíž výběr může podle ní být reálně nižší. „Firmy si totiž ke konci roku stěžují, že jim ministerstvo zdržuje vratky na DPH,“ uvedla. Babiš není odpovědný ani za nízké úroky, které jsou výsledkem intervencí České národní banky, dodala. „Je to další optický doping pro rozpočet a kouzelnická berlička,“ míní Udženija.

Čtěte také: ‚Ministerstvo pravdy‘ rozjelo Twitter. Hrad zasadil protiúder

Kalousek: Nejde o efektivnější výběr daní

Podle bývalého ministra financí a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je přebytek rozpočtu důsledkem souběhu mimořádných faktorů. Jde především o vyšší příjem z EU a také o vyšší výběr daní i pojistného, za kterým ale stojí růst ekonomiky. „Nejedná se o efektivnější výběr daní,“ řekl dnes Kalousek ČTK a České televizi.

„Je to souhrn mnoha mimořádných faktorů,“ uvedl Kalousek. Efektivnější výběr daní se podle něho už vůbec netýká daně z přidané hodnoty, kde je výběr pomalejší než nárůst spotřeby. „Tam, kde nárůst výběru skutečně odpovídá nárůstu HDP, je sociální pojištění. Tam je potřeba pochválit, ale ministerstvo práce a sociálních věcí, to vybírá sociální pojištění, to nevybírá ministerstvo financí,“ poznamenal.

Vládě vytkl to, že investuje méně, než v letech 2011 a 2012 investovala bývalá vláda, v níž byl ministrem financí. „Vláda teď sklízí plody našich investic, ale sama pro budoucnost neinvestuje, což je docela nefér,“ dodal.

Podporuje však názor ministerstva financí, aby se o přebytek rozpočtu snížil státní dluh. „Protože investovat se musí, ale musí se investovat efektivně. Vláda prokázala neschopnost efektivně investovat,“ řekl. Snížit proto státní dluh a ulevit budoucím generacím je podle Kalouska vhodnější.