Brexit by měl Británii bolet. I jako varování ostatním, míní Fico

Slovenské předsednictví

Brexit by měl Británii bolet. I jako varování ostatním, míní FicoNOVÉ
Robert Fico. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

Echo24

Evropská unie musí vyjít z jednání o takzvaném brexitu úspěšněji než Británie, řekl slovenský premiér Robert Fico. Na konferenci o budoucnosti EU a o postavení zemí visegrádské čtyřky řekl, že brexit nemůže být dobrým příkladem pro další rozbíjení EU. Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem podle Fica může Evropu posílit.

„Největší prohrou Evropské unie bude, když vyjednávání s Británií skončí tak, že vítězem tohoto vyjednávání bude Británie. To bude nejlepší příklad pro další členské státy Evropské unie, aby uvažovaly o tom, jak dělat do budoucna svá vlastní rozhodnutí v podobě nějakých referend,“ řekl Fico.

Slovenský premiér očekává, že rozchod s Británií bude bolestivý. „Koho brexit má bolet? Má to bolet nás, Evropskou unii? My jsme vyhnali Británii?“ položil si Fico řečnickou otázku.

Podle Fica není možné, aby si Londýn při jednáních o uspořádání vztahů s EU po brexitu vybíral pouze výhody a horší věci přenechal EU. „Pokud chce Británie přístup na evropský trh, tak jen za podmínky, že zachová čtyři základní svobody, které dnes Evropská unie má. O těchto čtyřech svobodách nebude Evropská unie vyjednávat, nelze ustoupit,“ uvedl Fico, jehož země nyní předsedá Radě EU.

Referendum o vystoupení Británie z EU slovenský premiér označil za příklad nezvládnutí vnitropolitické agendy v Británii. „Nejsem si jist, zda Británie ví, co chce, pokud jde o vyjednávání s Evropskou unií. Není ani zřejmé, kdy dojde k notifikaci článku 50,“ řekl Fico. Článek 50 lisabonské smlouvy upravuje vystoupení členské země z EU.

Fico také řekl, že zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem může být velkou šancí na posílení EU. „Pokud dojde ke snížení angažovanosti USA v evropském prostoru, bude to muset urychlit nová rozhodnutí Evropské unie v bezpečnostních otázkách. Příliš mluvíme o tom, jakými globálními hráči chceme být, a přitom globálními hráči nejsme. Nejsme schopni ani zasáhnout v Sýrii, nejsme schopni udělat nic pro změnu některých konfliktů,“ řekl slovenský premiér.

Čtěte také: Fico kritizuje Renziho. Kvóty jsou mrtvé, tak na co výhružky o rozpočtu?

Fico: V4 je připravena odmítnout dohodu o brexitu