Další nárůst Babišova vlivu. Bude moci na účty pojišťoven

Koncentrace účtů do ČNB

Další nárůst Babišova vlivu. Bude moci na účty pojišťovenNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Zdravotní pojišťovny převedou své účty do České národní banky a ministerstvo financí bude mít možnost stanovit majitelům účtů, kdy mohou dělat jaké platební operace. To je jedna z novinek, kterou přináší novela rozpočtových pravidel. Ve středu návrh podpořila sněmovna. A i když pod ČNB nakonec nebudou muset všechny účty pojišťoven, opozice varuje, že jde o další nárůst vlivu a střet zájmů ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. Ten totiž ve zdravotnictví podniká.

Změny přináší novela rozpočtových pravidel, která rozšiřuje okruh institucí podřízených státní pokladně o zdravotní pojišťovny, ale třeba i Správu železniční dopravní cesty. Novinka, od níž si ministerstvo financí slibuje zlepšení výsledků hospodaření státu a zmírnění růstu státního dluhu, ale mezi poslanci vyvolávala kontroverze. I proto ji při hlasování upravili. Zdravotní pojišťovny by tak měly převést do České národní banky jen ty bankovní účty, na nichž mají peníze ze zdravotního pojištění. Účty s penězi z komerčních činností, například prodeje cestovního pojištění, by mohly vést u běžných bank.

To ale podle kritiků neřeší hlavní problém zákona. Tím je paragraf, který dává ministerstvu možnost stanovovat majitelům účtů rozsah i termíny plateb a povolovat výjimky pro provádění platebních operací.

„Já tento paragraf považuji za velmi rizikový. Znamená to, že když se ministerstvo financí rozhodne, tak bez jakýchkoliv podmínek či omezení může nařídit pojišťovnám, aby omezily platby nebo prodloužily termíny splatnosti pro jakákoliv zdravotnická zařízení v republice. Ať už státní, nebo soukromá. A všichni, kdo se ve zdravotnictví pohybujeme, víme, jaké problémy nastanou, když vám pojišťovny začnou pozdě platit,“ varoval před novinkou z pera ministerstva financí už začátkem února poslanec TOP 09 Jiří Skalický. A rizik je prý více. Třeba to, že Babiš ve zdravotnictví sám podniká. „To je poměrně pikantní, protože ve zdravotnictví přes svůj fond utratil přes miliardu korun. Nabízí se tedy otázka, zda tedy tento paragraf někdy nevyužije k ovlivnění konkurenčních zdravotnických zařízení,“ řekl Skalický deníku ECHO24.cz.

Poslanec tvrdí, že se Babiš i přes drobné úpravy schválené poslanci dostane na klíčové účty, kde leží velké peníze. „Je to navíc další krok k tomu, aby stát měl dohled nad všemi penězi – tedy i nad těmi, které mu nepatří. Dle mého názoru jde také o porušení principu oddělení veřejného zdravotního pojištění od státu a státního rozpočtu,“ dodal po hlasování Skalický.

Ministerstvo chce ušetřit stovky milionů

Podle Babiše a šéfa výboru pro zdravotnictví Rostislava Vyzuly (ANO) ale nejde o žádný problém. Oba shodně říkají, že by díky změně stát mohl s převedenými miliardami pracovat a tím ušetřit stovky milionů korun na úrokových nákladech. Ministerstvo financí očekává od podřízení účtů státní pokladně možnost centralizovat minimálně 28 miliard volné likvidity.

O návrhu se ve středu vedla poměrně dlouhá debata, která Babiše očividně rozčílila. „Pokud chcete debatovat o penězích, tak se zkuste naučit, co je to hospodářský výsledek, cash flow a dluh, protože někteří z vás to vůbec neovládají. To, co my navrhujeme, nemá vůbec nic společného se zdravotní péčí. Je to jenom o penězích. A ty peníze nemají nic společného s pojištěnci. Jsou to peníze zdravotních pojišťoven. O tom se bavíme. Co tu povídáte o zdravotní péči? To jsou všechno nesmysly a lži,“ hřímal ministr krátce před hlasováním, které pro něj nakonec bylo úspěšné.

Návrh v minulosti kritizoval i Svaz zdravotních pojišťoven a rezervované bylo také ministerstvo zdravotnictví. „Vidím za tím snahu Andreje Babiše dostat se k dalším informacím i dalším penězům. Je to velké nebezpečí,“ přidávala se k oponentům návrhu třeba Soňa Marková z KSČM.

Čtěte také: Další Babišův střet zájmů. Snaží se dostat na účty pojišťoven?