V Německu je na 520 teroristů schopných zaútočit, varuje ministr

SKRYTÉ HROZBY V NĚMECKU

V Německu je na 520 teroristů schopných zaútočit, varuje ministrNOVÉ
Thomas de Maizière, německý ministr vnitra. Foto: FOTO: Wikipedia.org.
Svět

lie Echo24

Skryti v davu. Německý ministr vnitra Thomas de Maizière varoval, že se v současnosti vyskytuje v zemi nejméně 520 islámských radikálů, potenciálních teroristů. Řekl to v rozhovoru pro deník Bild.

Podezřelí, kteří figurují na seznamu více než pěti set lidí, jsou podle ministra schopni buď sami provádět útoky, nebo se na nich podílet svou pomocí. Maizière navíc dodal, že je tu další skupina 360 osob, které jsou policii známi kvůli jejich navázanosti na výše zmíněnou skupinu potenciálních útočníků.

Mnoho Němců se tak obává, že do země pronikla řada bojovníků hlásícím se k tzv. Islámskému státu skrytých mezi milionem příchozích uprchlíků ze Sýrie, severu Afriky a z Asie, kteří do Německa dorazili minulý rok.

„Teroristickou hrozbou jsou zahraniční úderné týmy i fanatičtí osamělí vlci na území Německa,“ řekl Maizière před 15. výročím tragických útoků 11. září v USA. Ty byly tehdy částečně koordinovány také právě z Německa.

„Tyto zahraniční úderné týmy se dokázaly infiltrovat do Evropy a bez toho, abychom si toho všimli, dokázaly připravit útoky v Paříži a Bruselu,“ připomněl ministr a pokračoval ve varování: „Odhalit fanatiky, tzv. osamělé vlky, je ale ještě obtížnější. Bohužel existuje reálné a přítomné nebezpečí jak od nich, tak od zahraničních skupin.“

Maizière ujistil, že bezpečnostní služby dělají všechno možné, aby dokázaly monitorovat „potenciální teroristy“ a poznamenal, že se oproti minulému roku vedlo více vyšetřování a proběhlo i více zatýkání. Navzdory tomuto úsilí přiznal, že úřady i tak předpokládají existenci dosud neobjevených osamělých vlků volně pohybujících se na území Německa.

Čtěte také: Merkelová s CDU na severu neuspěla, bodovala AfD kvůli uprchlíkům

Klaus na mítinku AfD: Evropa potřebuje změnu, téměř revoluci