Strašák pro 15 tisíc úředníků. Kdo nezvládne novou zkoušku, končí

Strašák pro 15 tisíc úředníků. Kdo nezvládne novou zkoušku, končí
Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) má přípravu služebního zákona ve své gesci Foto: Foto: Úřad vlády ČR
1
Domov
Sdílet:

Bude to průvan, který rozkývá židle zhruba pod 15 tisíc úředníky. Chystaný zákon o státní službě se v prvních měsících nejvíc dotkne úředníků s méně než tříletou praxí ve státní správě. Každý si bude muset dodělat nově zavedenou úřednickou zkoušku. Kdo s ní bude otálet nebo při testech dvakrát selže, bude na konci roku 2016 bez práce.

„Zkouška se bude týkat zejména těch, kdo vstoupili do státní správy nedávno,“ řekl serveru ECHO24.cz předseda ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD). Jeho výbor v pátek poprvé začal projednávat dlouho odkládaný zákon v podobě konkrétních paragrafů.

Podle návrhu testu uniknou ti, kdo v předchozích deseti letech pracovali minimálně tři roky ve správních úřadech, obecním úřadu obce s rozšířenou působností, na krajském úřadu či v Evropské komisi. Z celkového počtu zhruba 75 tisíc lidí, na které se bude nový zákon vztahovat, bude muset zkoušku absolvovat 15 tisíc úředníků. A povinná bude také pro každého, kdo bude chtít přijít mezi úředníky po 1. lednu 2015.

Tejc: Zkouška nesmí být k smíchu, aby ji splnil každý

„Jsem přesvědčen, že zkouška nesmí být taková, aby byla k smíchu. Zkrátka tak jednoduchá, že ji splní všichni, protože pak by nemělo smysl ji konat,“ uvedl Tejc. Zákon stanovuje, že úřednická zkouška bude mít obecnou písemnou a specializovanou ústní část. První a pro všechny stejnou část bude mít na starosti generální ředitelství jako nově zřízená centrála státní služby. Ústní zkoušení bude pak probíhat před komisí přímo na jednotlivých úřadech.

Písemný test bude exkurzem do základů fungování státní správy a klíčových zákonů. „Účelem obecné části úřednické zkoušky je ověřit, zda státní zaměstnanec má potřebné znalosti organizace a činnosti veřejné správy, práv a povinností a pravidel etiky státního zaměstnance vydaných služebním předpisem generálního ředitele, znalost právních předpisů obecně dopadajících na činnost státní správy a základní znalosti práva Evropské unie,“ stojí v návrhu.

„Když nesloží úřednickou zkoušku ani napodruhé, skončí jeho služební poměr. Jde úplně pryč ze státní služby,“ řekla serveru ECHO24.cz náměstkyně ministra pro lidská práva a legislativu Kateřina Valachová.

Ústní část přijde na řadu až po úspěšném absolvování testu. Jejím účelem je „ověřit, zda státní zaměstnanec má potřebné vědomosti a schopnosti a je dostatečně odborně připraven pro další výkon služby v oboru služby, pro který byl do služby jmenován“.

Kdo jednou selže, bude mít po měsíci příležitost chybu napravit. Ale jenom jednu. „Když nesloží úřednickou zkoušku ani napodruhé, skončí jeho služební poměr. Jde úplně pryč ze státní služby,“ řekla serveru ECHO24.cz náměstkyně ministra pro lidská práva a legislativu Kateřina Valachová. Takový člověk sice nebude mít cejch, který by mu vstup mezi úředníky bránil nadoživotí. Ale když bude chtít přijít zpět, bude na stejné startovací čáře jako kdokoli zvenčí.

Jak přesně bude vypadat ústní zkoušení, zatím není jasné. Přesnou metodiku by mělo vypracovat generální ředitelství, která začne fungovat už od 1. července.

Na testování písemné části bude v prvních měsících sloužit IT systém ministerstva vnitra. Pro úředníky by neměl být novinkou, už teď na něm půl roku po nástupu do státní správy skládají test „vstupního vzdělání následného“. Písemná část úřednické zkoušky by se mu měla částečně podobat. Jak přesně bude vypadat ústní zkoušení, zatím není jasné. Přesnou metodiku by mělo vypracovat generální ředitelství, která začne fungovat už od 1. července letošního roku.

Odbory: Přidejte úředníkům 25 procent platu. Koalice: Stálo by to pět miliard

Úřednická zkouška je jednou ze součástí služebního zákona, který by měl oddělit odbornou linii řízení státu od politiky. Vládní koalice ČSSD, ANO a lidovců chce, aby norma začala minimálně v některých částech začala fungovat už od 1. října letošního roku. Zatím má přitom před sebou ještě dokončení projednávání mezi poslanci. „Ideální by bylo, kdyby se stihlo ve sněmovně schválit konečné znění do konce června. Tragédie by nebyla, kdyby to bylo do poloviny července,“ zmínil ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier. Právě on má služební zákon v gesci.

Kdo se na novinku zatím dívá s nelibostí, jsou odbory. Zatímco původní vize začátku státní služby v Česku úředníkům slibovaly za dodatečnou práci a povinnosti 25procentní příplatek k platu, politici zatím nic takového do návrhu nezapracovali. Státní kasu by taková změna totiž přišla navíc zhruba na pět miliard korun ročně.

Sdílet:

Hlavní zprávy