Ženíšek z TOP 09: Program Antibabiš může být i pozitivní

ODCHOD MÍSTOPŘEDSEDY

Ženíšek z TOP 09: Program Antibabiš může být i pozitivníROZHOVOR 1
Domov

Filip Nachtmann

Kvůli údajně konfrontační politice TOP 09 pod vedením Miroslava Kalouska opustil před několika dny stranu její zakladatel, dlouholetý místopředseda a starosta Čeladné na Frýdecko-Místecku Pavol Lukša. Špičky TOP 09 jeho krok vesměs vítají. Jak řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz první místopředseda strany Marek Ženíšek, vedení TOP 09 muselo opakovaně řešit například Lukšovy prokremelské názory. Že budou někdejšího místopředsedu následovat další spolustraníci, se Ženíšek neobává. A říká: „Není pravda, že nemáme vlastní témata. A i program Antibabiš může být veskrze pozitivní.“

Odchody zakladatelů a dlouholetých členů vedení bývají pro každou stranu vždy nepříjemné. Neobáváte se, že budou Pavola Lukšu následovat další?

Já myslím, že to bude mít ve straně minimální podporu nebo odezvu. To se zkrátka stává ve všech stranách, že občas někdo odejde. Nepředpokládám, že by to TOP 09 nějak ovlivnilo. A to ani v Moravskoslezském kraji, Pavol Lukša tam nebyl předsedou a neměl být ani lídrem krajské kandidátky. I když mu na ní nabízeli místo. On se měl nějak rozhodnout a vyřešil to vcelku gentlemansky, i když si nakonec neodpustil ta vyjádření, to je taková černá tečka za jeho působením ve straně.

Černá tečka? On se poměrně ostře vymezil proti vedení strany a jejímu současnému předsedovi…

Ano, to je pravda. Ale jak víte, my jsme ty jeho názory, které se poměrně výrazně lišily od většinového názoru v TOP 09, řešili opakovaně a už delší dobu. A kdyby neodešel sám, museli bychom to zřejmě takto vyřešit za něj. On například zastával velmi silně prokremelský postoj. My jsme pak dostávali dotazy, jestli se s jeho názory ztotožňujeme, jestli jsou to názory celé TOP 09. A to nám škodilo.

Měl jste šanci si s Lukšou promluvit o důvodech jeho odchodu?

Ne, nikdo to netušil. Proslýchalo se něco o nějaké nezávislé kandidátce v Moravskoslezském kraji, ale že odejde, jsme nevěděli. A trochu mě mrzí, že to neřekl nejdříve nám. Znám se s ním dlouho, mám ho do jisté míry rád a myslím, že jsme to od něj měli slyšet nejprve my. Pamatuji si, že když odcházel Miroslav Kalousek z KDU-ČSL, že to nejdříve řekl tehdejšímu předsedovi. Tak to má být. U Pavola Lukši šlo možná i o určité zahořknutí, které přišlo po loňském sněmu. Že představy delegátů byly zcela jiné než ty jeho. Přijde mi to jako jeho uraženost.

My svoji práci třeba právě směrem k Andreji Babišovi odvádíme, jak nejlépe umíme. Těžko se to vysvětluje, ale onen Antibabiš je vlastně veskrze pozitivní. Tím, že říkáme, co nechceme, zároveň sdělujeme, pro co jsme.

Lukša si stěžoval na konfrontační styl politiky pod vedením Miroslava Kalouska a říkal, že od vás lidé očekávají i pozitivní a vlastní témata. Na sociálních sítích mu po ohlášení odchodu vyjádřili podporu i někteří lidé z TOP 09. A například Dominik Feri mluví podobně kriticky. Neměli byste si z jeho výtek něco vzít?

Já jsem zatím dostal reakce spíše opačného typu, tedy že je dobře, že se to konečně vyřešilo. Myslím, že Pavol Lukša i Dominik Feri dobře vědí, že máme celou řadu svých vlastních témat. A může mě jen trochu mrzet, že je třeba právě oni nereprodukovali dál. Že je pro nás ale někdy důležitější akcentovat jiná témata, když je potřeba za něco bojovat, to je přirozené. Mluvit například v poslední době více o svobodě, to je normální, nejde o nějakou prvoplánovou negaci Číny nebo Andreje Babiše. Neznamená to, že v tu chvíli rezignujeme na další body naší politiky.

Ale nevzniká z toho pak onen často zmiňovaný program Antibabiš? Nevezme si z toho neustálého vymezování se volič to, že jste hlavně proti něčemu než pro něco?

Možná ano a asi je to přirozené. Ale my svoji práci třeba právě směrem k Andreji Babišovi odvádíme, jak nejlépe umíme. Těžko se to vysvětluje, ale onen Antibabiš je vlastně veskrze pozitivní. Tím, že říkáme, co nechceme, zároveň sdělujeme, pro co jsme. Je ale pravdou, že na některá témata, kterým se věnují naši poslanci, je potřeba daleko více upozorňovat.

Čtěte také: TOP 09 opouští exmístopředseda Lukša, prý kvůli Kalouskovi

Je na to nejvyšší čas i vzhledem k blížícím se krajským volbám? Budete v nich akcentovat vlastní pozitivní témata, nebo se do kampaně promítne především souboj pravice s vládou z Poslanecké sněmovny? Průzkumy pro vás zatím nevyznívají příliš příznivě…

Průzkumy beru jako politolog s velkou rezervou, ještě jsem nezažil, aby odpovídaly reálnému volebnímu výsledku. Interní průzkumy navíc hovoří jinak. Je asi jasné, že kampani všech politických stran budou dominovat především celostátní témata. My se připravujeme na kampaň, jejímž hlavním motivem bude heslo Silou rozumu. Zatím nebudu prozrazovat víc, ale budeme chtít poukázat na to, že ne všechny problémy České republiky a Evropy jdou řešit jednoduše. Že jednoduchý recept vždy neexistuje.

Čtěte také: První průzkum po Čapím hnízdě? ANO spadlo pod ČSSD