Čínský králík žije, posílá z Měsíce superostré fotografie

Čínské dobývání Měsíce

Čínský králík žije, posílá z Měsíce superostré fotografieNOVÉ 9
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínské kosmické vozítko na Měsíci známé jako Nefritový králík má krušný život, před pár lety se s ním Číňané rozloučili, jelikož upadl do kómatu. Pak se opět probudil k životu a posílal na Zem unikátní barevné fotografie povrchu Měsíce ve vysoké HD kvalitě. Stovky z nich Čínská vesmírná agentura nyní publikovala. Králík je pořizoval od roku 2013 do 2015.

Čínská vesmírná národní agentura (CNSA) publikovala na svých stránkách stovky fotografií pořízených šestikolovým vesmírným vozítkem Nefritový králík, které na Měsíc přinesl v prosinci 2013 čínský modul Chang’e-3.

Kamera, která snímky ve vysokém rozlišení a barvě pořizovala, byla připevněná právě na Králíkovi, který začal na Zemi posílat první fotografie několik dní po přistání a kromě krátké pauzy tak činí doteď. Vesmírný robot z Měsíce po dva roky posílal i další dokumentaci měsíčního povrchu jako videa a vědecké vzorky a další údaje geologického charakteru. Kromě snímání Měsíce měl robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po přírodních zdrojích.

Krátká pauza v údajích nastala pouze v roce 2013, kdy celý miliardový národ upadl do smutku, když přišla zpráva, že Králík, pojmenovaný podle mytické čínské bohyně Měsíce, přestal fungovat a přešel do stavu stáze. Média tehdy informovala o malých dětech plakajících kvůli personifikovanému stroji až do další zprávy, která jeho ,,smrt“ vyvrátila. Nedlouho poté se totiž Králík opět probudil k životu a pokračoval v posílání unikátních barevných fotografií Měsíce ve vysokém rozlišení.

Vysláním modulu Čchang-e 3 v prosinci 2013 se Čína se stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj aparát. Dobývání přirozeného souputníku Země je dalším krokem ambiciózního vesmírného programu Číny, jejíž raketa v roce 2003 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země člověka. Vesmírný program je v Číně zdrojem velké hrdosti a nejnovější úspěchy lunárního vozidla tam sledovaly miliony lidí.

Na rok 2018 má asijský gigant v plánu přistát na odvrácené straně Měsíce, o což se dosud žádná země ani agentura nepokusila. Příští rok pak Čína vyšle na Měsíc modul Chang’e-5, aby nasbíral více vzorků půdy.

Čtěte také: Unikátní selfie. Přímo z otevřeného vesmíru

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články