Díky za volná místa, vzkázal Zeman rektorům, kteří nejdou na Hrad

Státní svátek 28. října

Díky za volná místa, vzkázal Zeman rektorům, kteří nejdou na HradNOVÉ 1
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman řekl, že rektorům vysokých škol, kteří odmítli pozvání k dnešnímu udílení státních vyznamenání na Hradě, vlastně děkuje. Uvolnili prý místo v přeplněném Vladislavském sále, kde si tak mohou sednout příbuzní vyznamenaných. Zeman to prohlásil v reakci na dotaz jednoho z novinářů při odchodu z pietního aktu na pražském Vítkově.

Rektoři se dohodli na tom, že se udílení nezúčastní kvůli tomu, že Zeman znovu nepozval rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera. Oba měli s prezidentem v minulosti spory. Bek nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem.

Zeman na Vítkově uvedl, že chce rektorům za jejich rozhodnutí poděkovat. „Umožnilo nám to do přeplněného Vladislavského sálu umístit příbuzné některých vyznamenaných, takže bych chtěl rektorům poděkovat, že jim uvolnili místa,“ řekl Zeman.

Prezident letos nepozval dvojici rektorů stejně jako v posledních dvou letech. Česká konference rektorů (ČKR) se ohradila a uvedla, že s tímto postupem zásadně nesouhlasí a považuje ho v souvislosti se státním svátkem za zcela nedůstojný. K bojkotu této akce ze strany rektorů ČKR v prohlášení nevyzývá, z dřívějšího vyjádření některých rektorů ale vyplývá, že se dohodli, že na Hrad nepůjdou.

Vyjádřil se tak například rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák, nedorazí ani nový rektor Ostravské univerzity Jan Lata a ze solidarity s kolegy zůstane doma také rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch. Pozvání naopak přijal rektor brněnské Univerzity obrany Bohuslav Přikryl, která je jedinou vysokou vojenskou školou v Česku.

Čtěte také: Semknutí rektoři bojkotují Hrad. Schapiro pozvánku dostal