Kontroly dodržování EET přitvrdily: pokuty rostou, největší činila 150 tisíc

Kontroly dodržování EET přitvrdily: pokuty rostou, největší činila 150 tisícNOVÉ
Domov

Kontroly a pokuty v souvislosti s EET

drb

Finanční správa přitvrzuje v kontrolách podnikatelů, kteří evidují své tržby v rámci EET. Počet provedených kontrol za neplnění povinností při EET totiž stále roste. Stejně tak se zvyšuje i průměrná výše pokuty, ta je téměř 8 tisíc korun, ve správním řízení pak skoro dvojnásobek. Výše maximální uložené pokuty činila 150 tisíc. Vyplývá to z údajů Finanční správy, které zveřejnil server Podnikatel.

Za dobu fungování EET, která byla spuštěna od prosince v restauracích a od března v obchodech a maloobchodech, podnikly úřady již 45 790 kontrol. V 6 339 případech pak zjistily pochybení.

Podle dat Finanční správy poskytnutých serveru Podnikatel činila průměrná výše pokuty ještě v březnu 4 758 korun, za několik měsíců toto číslo poměrně výrazně narostlo, v současnosti dosahuje průměr pokuty za nedodržování EET na 7 876 korun. V současnosti Finanční správa eviduje 919 vydaných příkazů v celkové částce 7 237 800 korun.

Tyto částky se ale týkají jen pokut vyřešených na místě. Pokud podnikatel s vyměřenou částkou nesouhlasí, může se odvolat a prohřešky se následně řeší v rámci správního řízení. Tyto dodatečně udělené pokuty jsou vyšší, v průměru 15 518 Kč. Správních rozhodnutí ale padlo teprve 114, dalších 3 126 teprve probíhá.

Nejvyšší pokuta činila 150 tisíc

Jak řekla serveru Podnikatel Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství, nejvyšší udělená pokuta byla zatím ve výši 150 tisíc korun. „Pokuta ve výši 150 tisíc korun byla kontrolovanému subjektu uložena za to, že opakovaně porušoval povinnosti vyplývající ze zákona o evidenci tržeb v jeho dvou provozovnách. Zjištěná porušení byla vždy stejná: nevystavení účtenky a nezaslání údajů o evidované tržbě správci daně. Jednalo se o podnikatele z první vlny EET,“ dodala Petlachová

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Třetí fáze začne 1. března 2018. Bude se týkat mimo jiné i účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí vybraní řemeslníci a další služby.

Čtěte také: Tisíce lidí chtějí okamžitý konec EET. Na tahu jsou senátoři

Související články