1 PROBLÉMY PROGRESIVISTICKÉ BRITÁNIE

Příručka: Jak mluvit o transgender žácích: On, ona? ‚Zie‘ je správně!

, NOVÉ

Témata: , ,

Politická korektnost v Británii dále pokračuje. Učitelé v tamních internátních školách dostanou novou příručku, která jim vysvětlí, jak mají jednat s transgenderovými studenty. Pedagogové se tak například dozví, že by pro tyto studenty měli nově používat rodově neutrální zájmenné označení „zie“. Příručky ale učitele seznámí i s dalšími termíny vztahujícími se k pohlaví žáků. Jako příklad lze uvést označení „genderqueer“ nebo „pansexuál“.

Novou příručku pro učitele představila britská Asociace internátních škol, která sdružuje britské internátní školy, včetně těch nejprestižnějších. Příručka má učitelům pomoct zorientovat se ve spletitém světě různých pohlavních identit, ke kterým se někteří studenti hlásí. Zároveň je má v rámci politické korektnosti naučit správné názvosloví, aby nikoho neurazili.

Podle britského deníku The Telegraph se tak učitelé například dozví, že když hovoří o transgenderových studentech, mají používat neutrální zájmeno „zie“. Někteří studenti si totiž nepřejí, aby se o nich mluvilo jako o chlapcích (he) nebo děvčatech (she). Naproti tomu zájmeno „zie“ má zaručit, že nikdo nebude uražen.

Nové příručky ale pedagogy seznámí i s dalšími termíny. Učitelé se například dozví o termínu „genderqueer“, který označuje lidi, již se necítí být ani mužem ani ženou. Stejně tak se mají seznámit s termínem „pansexuál“. Ten označuje lidi, které přitahují všichni – muži, ženy i transsexuálové.

Deník Telegraph ale připomíná, že se v Británii nejedná o první počin na podporu transgenderových lidí. Například asi 80 státních škol už zavedlo pohlavně neutrální uniformy. Stejně tak soukromým školám, které navštěvují jen dívky, bylo doporučeno, aby nepoužívaly termíny jako „mladé dámy“, a nahradily je neutrálními slovy jako „žáci“ nebo „studenti“.

Hnutí za práva transgenderových lidí podle Telegraphu souvisí s takzvaným zákonem o rovnosti, který zaručuje dětem právo na to, aby si zvolily svou pohlavní identitu.

Autorka těchto progresivistických příruček Elly Barnesová britskému listu řekla, že cílem je naučit dospělé jednat s trangenderovými studenty, protože v době jejich mládí se problematika LGBT komunity tolik neřešila. Věnovat se této problematice je ale podle ní důležité, protože podle některých průzkumů se v britské populaci nachází až 10 % gayů, lesbiček a příslušníků dalších sexuálních menšin.

V době, kdy Evropu ohrožují imperiální ambice Ruska a islámský náboženský fundamentalismus se nicméně mohou najít i lidé, kterým tato problematika jako tolik závažná nepřipadá.

Čtěte také: Deset států žaluje Obamovu vládu kvůli transgender toaletám

Pentagon chce ‚legalizovat‘ transgenderové vojáky

,