Homosexualita je nemoc, učí někteří čeští pedagogové

Výzkum České školy pod lupou

Homosexualita je nemoc, učí někteří čeští pedagogovéNOVÉ
Domov

mc Echo24

Téměř desetina českých žáků, kteří se zúčastnili výzkumu homofobie, uvedlo, že jejich učitelé útočí a zesměšňují homosexuální, bisexuální či transsexuální studenty. Někteří pedagogové dokonce studenty učí, že sexualita je nemoc, píše středeční vydání deníku Právo na základě výsledků průzkumu s názvem České školy pod lupou: Výzkum homofobie.

Výzkum homofobie proběhl od března do prosince loňského roku mezi žáky českých škol ve věku od 14 do 23 let. Jeho závěry přinesly zjištění, že z 1314 mladých respondentů se 100 setkalo s tím, že učitelé zesměšňují a útočí na jinak sexuálně orientované studenty. Někteří dokonce dětem vysvětlují, že homosexualita je nemoc, píše Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).

„Alarmující je zjištění, že někteří respondenti zaznamenali na školách urážky a zesměšňování LGBT osob (lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové) ze strany vyučujících. Tato čísla, přestože nejsou vysoká, rozhodně nejsou zanedbatelná,“ uvedl vedoucí výzkumu, sociolog a zakladatel PROUD Zdeněk Sloboda.

Svoboda doplnil, že výsledky byly podobné pro žáky základních škol, učilišť, odborných škol i gymnázií. ,,Ani poměr dívek a chlapců ve třídě nehraje v chování vyučujících roli,“ dodal Sloboda.

Nejméně tolerance zažívají transsexuálové

Tři čtvrtiny respondentů výzkumu označily svůj vztah k sexuálním menšinám za pozitivní, vyloženě negativně se k nim stavělo 5 % dotázaných. Méně tolerantní ale byli k transsexuálním lidem – ty vnímalo kladně pouze 55 % z nich, přičemž nejméně tolerantní byli heterosexuální chlapci.

Většina dotázaných pak v průzkumu uvedla, že přímo či zprostředkovaně zažila situaci, v níž byly LGBT osoby napadány nebo se staly terčem posměchu. Objevily se i odpovědi říkající, že samotní členové LGBT komunity byli ti, kdo útočili. Ovšem nejpřekvapivějším výstupem výzkumu byla role učitelů. Podle výpovědí dětí jsou totiž i oni původci těchto útoků.

Učitelé potřebují přípravu a metodiku

„Nemohu říci, že by mě výsledky průzkumu nějak výrazně překvapily. Učitelé jsou vzorkem společnosti a jejím odrazem. Bohužel, i pokud jde o nevědomost nebo šíření negativních postojů. Což je ovšem daleko nebezpečnější, protože jak už dokázalo mnoho zahraničních výzkumů, děti přebírají postoje učitelů. Jak pak máme vychovávat vzdělanou a tolerantní generaci,“ komentovala to pro Právo Klára Laurenčíková, předsedkyně Vládního výboru pro práva dítěte.

Sloboda doplnil, že pouze jedno jediné gymnázium zapojené do výzkumu praktikovalo prevenci ve vztahu k LGBT osobám a homofobii. „Učitelé potřebují přípravu a metodickou podporu zaměřenou na prevenci homofobie a aktivní práci se studenty na toto téma. Za minulého vedení ministerstva práce a sociálních věcí jsme vydali takovou příručku, ale současné vedení ji stáhlo na základě stížností některých lidí, kteří se vyjadřovali v tom smyslu, že tím homosexualitu mezi děti rozšíříme, což je samozřejmě nesmysl,“ potvrdila Slobodova slova Laurenčíková.

Čtěte také: Špatně placení učitelé a novináři. Česko si zadělává na problém