Homosexualita je nemoc, učí někteří čeští pedagogové

Výzkum České školy pod lupou

Homosexualita je nemoc, učí někteří čeští pedagogovéNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Téměř desetina českých žáků, kteří se zúčastnili výzkumu homofobie, uvedlo, že jejich učitelé útočí a zesměšňují homosexuální, bisexuální či transsexuální studenty. Někteří pedagogové dokonce studenty učí, že sexualita je nemoc, píše středeční vydání deníku Právo na základě výsledků průzkumu s názvem České školy pod lupou: Výzkum homofobie.

Výzkum homofobie proběhl od března do prosince loňského roku mezi žáky českých škol ve věku od 14 do 23 let. Jeho závěry přinesly zjištění, že z 1314 mladých respondentů se 100 setkalo s tím, že učitelé zesměšňují a útočí na jinak sexuálně orientované studenty. Někteří dokonce dětem vysvětlují, že homosexualita je nemoc, píše Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).

„Alarmující je zjištění, že někteří respondenti zaznamenali na školách urážky a zesměšňování LGBT osob (lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové) ze strany vyučujících. Tato čísla, přestože nejsou vysoká, rozhodně nejsou zanedbatelná,“ uvedl vedoucí výzkumu, sociolog a zakladatel PROUD Zdeněk Sloboda.

Svoboda doplnil, že výsledky byly podobné pro žáky základních škol, učilišť, odborných škol i gymnázií. ,,Ani poměr dívek a chlapců ve třídě nehraje v chování vyučujících roli,“ dodal Sloboda.

Nejméně tolerance zažívají transsexuálové

Tři čtvrtiny respondentů výzkumu označily svůj vztah k sexuálním menšinám za pozitivní, vyloženě negativně se k nim stavělo 5 % dotázaných. Méně tolerantní ale byli k transsexuálním lidem – ty vnímalo kladně pouze 55 % z nich, přičemž nejméně tolerantní byli heterosexuální chlapci.

Většina dotázaných pak v průzkumu uvedla, že přímo či zprostředkovaně zažila situaci, v níž byly LGBT osoby napadány nebo se staly terčem posměchu. Objevily se i odpovědi říkající, že samotní členové LGBT komunity byli ti, kdo útočili. Ovšem nejpřekvapivějším výstupem výzkumu byla role učitelů. Podle výpovědí dětí jsou totiž i oni původci těchto útoků.

Učitelé potřebují přípravu a metodiku

„Nemohu říci, že by mě výsledky průzkumu nějak výrazně překvapily. Učitelé jsou vzorkem společnosti a jejím odrazem. Bohužel, i pokud jde o nevědomost nebo šíření negativních postojů. Což je ovšem daleko nebezpečnější, protože jak už dokázalo mnoho zahraničních výzkumů, děti přebírají postoje učitelů. Jak pak máme vychovávat vzdělanou a tolerantní generaci,“ komentovala to pro Právo Klára Laurenčíková, předsedkyně Vládního výboru pro práva dítěte.

Sloboda doplnil, že pouze jedno jediné gymnázium zapojené do výzkumu praktikovalo prevenci ve vztahu k LGBT osobám a homofobii. „Učitelé potřebují přípravu a metodickou podporu zaměřenou na prevenci homofobie a aktivní práci se studenty na toto téma. Za minulého vedení ministerstva práce a sociálních věcí jsme vydali takovou příručku, ale současné vedení ji stáhlo na základě stížností některých lidí, kteří se vyjadřovali v tom smyslu, že tím homosexualitu mezi děti rozšíříme, což je samozřejmě nesmysl,“ potvrdila Slobodova slova Laurenčíková.

Čtěte také: Špatně placení učitelé a novináři. Česko si zadělává na problém

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články