3 Reakce na setkání s dalajlamou

„Prohlášení čtyř“ o vztazích s Čínou vzniklo u Zaorálka

, NOVÉ

Témata: ,

Dokument zveřejněný v úterý po schůzkách některých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou připravilo ministerstvo zahraničí, potvrdil Lubomír Zaorálek (ČSSD). Prohlášení, které podepsali prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvádí, že setkání „několika českých politiků s dalajlamou není výrazem změny oficiální politiky České republiky.“ 

Zaorálek uvedl, že prohlášení pouze opakuje principy strategického partnerství Česka s Čínou. Text vyvolal kritiku především u pravicové opozice.

„Jsme díkybohu svobodná a demokratická země a každý se může scházet, s kým uzná za vhodné. Stejně tak mají i ústavní činitelé právo se jasně vyjádřit k zahraniční politice státu, za kterou nesou odpovědnost,“ uvedl v prohlášení zaslaném ČTK Sobotka. Toto právo jsem využil a připojil svůj podpis k prohlášení, které připravil ministr zahraničí a které odpovídá pozici vlády, dodal.

Padesát zákonodárců se ve středu setkalo s dalajlamou na půdě Senátu, podobně jako v úterý například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) či jeho stranický šéf a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil dnešní setkání za dobrou odpověď na prohlášení ústavních činitelů. Proti prohlášení se postavily dnes také některé vysoké školy, které vyvěsily tibetskou vlajku.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek řekl, že se prohlášení blíží způsobu, jakým vystupovala protektorátní vláda vůči Berlínu a normalizační vláda vůči Moskvě. Herman dnes řekl, že ho podpora těší. „Vidím na ní, že český národ ví, co je rovná páteř. Jestli jsem tomu pomohl, tak jsem za to vděčný ve vší pokoře,“ řekl dnes novinářům při návštěvě v Norimberku. „Jestli to pomůže i druhým lidem formulovat své postoje, tak mě to opravdu těší a vidím v tom smysl té své služby (pro stát),“ dodal.

Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír dalajlamu označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.

Čtěte také: 50 politiků se sešlo s dalajlamou. Osobní setkání přiznal teď i Bělobrádek

,