1 ÍRÁNSKÝ RAKETOVÝ PROGRAM

Írán hlásí úspěšný test rakety středního doletu. USA protestují

,

Témata: , ,

Írán před čtrnácti dny s úspěchem otestoval balistickou raketu středního doletu. V pondělí to oznámil brigádní generál Alí Abdolláhí. Podle něj byl test úspěšný. Spojené státy považují íránské raketové zkoušky za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN a vyhlásily kvůli nim proti Íránu sankce. Íránské vedení se nicméně dalo slyšet, že raketový program bude pokračovat.

„S osmimetrovou odchylkou jsme před čtrnácti dny testovali raketu s doletem 2000 kilometrů. Chyba v rámci osmi metrů znamená naprostý úspěch,“ řekl Abdolláhí, jehož citovala íránská agentura Tasním.

Íránské revoluční gardy provedly raketové testy také v březnu a jejich generál tehdy sdělil, že gardy nikdy neuznaly rezoluci RB OSN o íránském jaderném programu a jsou připraveny bránit Írán.

Teherán také vylučuje, že raketové zkoušky porušují loňskou dohodu Íránuse světovými mocnostmi o íránském jaderném programu.

Írán se sice loni se zahraničními partnery dohodl na omezení svého jaderného programu a zajistil si tak zrušení mezinárodních sankcí, avšak raketové testy neukončil. Mnozí signatáři dohody o jaderném programu tyto zkoušky považují za porušení loňské dohody, která se týká také raketové technologie.

Rozvíjení a nákup raketové technologie může Íránu vynést nové sankce, o nichž ale musí znovu rozhodovat Rada bezpečnosti OSN.

Čtěte také: Íránský prezident nechá z raket odstranit nápis ‚Smrt Izraeli‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.