Uvniř socialistů a republikánů vzplály boje. To dále posiluje FN
Druhé kolo regionálních voleb ve Francii
Ve Francii se dnes večer uzavřely kandidátky pro druhé kolo regionálních voleb. Na základě výsledků prvního kola, v němž v šesti ze 13 krajů slavila úspěch krajně pravicová Národní fronta (FN), byly vyřazeny formace s méně než deseti procenty získaných hlasů; ostatní hledaly nové spojence do rozhodujícího boje či podpořily lépe postavené strany s cílem porazit FN. Ve vládní Socialistické straně (PS) i hlavní opoziční pravicové straně Republikáni (LR) přitom vyvstaly rozpory, které nahrávají krajní pravici.
Vedení PS vyzvalo své kandidáty, kteří v prvním kole skončili na třetím místě, aby odstoupili a umožnili svým voličům hlasovat pro LR a tak zabránit krajní pravici získat daný region. Pokynu však neuposlechl hlavní kandidát a většina lidí na socialistické kandidátce v Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine na západě země. Vážně tak hrozí, že tomuto významnému kraji bude vládnout FN. Šéf „rebelující“ kandidátky Jean-Pierre Masseret je ale přesvědčený, že je třeba mít po volbách v regionální radě své zástupce.
Vedení LR v čele s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym naopak vyzvalo své kandidáty, aby nikde levici neustupovali a bojovali až do konce. Řada osobností strany ale tento postup odsoudila, protože hlavního soupeře vidí v FN, nikoli v demokratické levici. Například bývalý konzervativní premiér Jean-Pierre Raffarin vybídl pravicové kandidáty, kteří skončili v neděli na třetím místě, aby nyní odstoupili. Tato nejednotnost posiluje šance FN hlavně v jižním regionu Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées.
Zatímco FN vyhrála 6. prosince v šesti regionech, kandidáti tradiční pravice byli úspěšní ve čtyřech a levicové kandidátky v čele s PS ve třech. V rozhodujícím volebním klání 13. prosince by podle odhadů FN mohla ovládnout až tři regiony, stejně jako PS, zatímco hlavním vítězem by se měla stát Sarkozyho formace ziskem nejméně sedmi krajů.
Dvoukolový systém je pro FN nevýhodný, neboť zisk nejvyššího počtu hlasů v prvním kole neznamená, že by její kandidáti automaticky zvítězili i v kole druhém. Voliči totiž v podobných případech často dávají přednost umírněnému uchazeči, hlavně poté co samy středové strany stahují své kandidáty z druhého kola jen proto, aby netříštily hlasy umírněných voličů.
Pro FN ale již nyní znamenají tyto regionální volby zásadní průnik na vrchol politické scény ve Francii. FN získala v prvním kole francouzských regionálních voleb celostátně nejvíce hlasů a jeví se tak jako nejsilnější politická formace v zemi. Zisk byť jediného regionu ve druhém kole by pro FN byl historický úspěch, protože v žádném od svého založení v 70. letech 20. století dosud nevládla.
Již dnes před druhým kolem je jasné, že FN zcela změní politickou bipolaritu V. republiky, kterou dosud reprezentovala socialistická, případně komunistická levice a různá centropravicová uskupení.