Zeman a Babiš se snaží ovlivnit volbu šéfa České televize, říká člen rady

Zeman a Babiš se snaží ovlivnit volbu šéfa České televize, říká člen radyNOVÉ
Andrej Babiš, Miloš Zeman Foto:

Foto: koláž Echo24 (zdroj: Jan Zatorsky)

Domov

BOJ O ŠÉFA ČESKÉ TELEVIZE

Barbora Pánková

Prezident Miloš Zeman a ministr financí Andrej Babiš (ANO) se snaží zasáhnout do nadcházejícího boje o post šéfa České televize, varoval jeden z členů televizní rady Zdeněk Šarapatka. Veřejnoprávní instituci se podle něj snaží ovlivnit různými způsoby, mezi které zařadil i dehonestaci a mediální manipulaci. Jako příklad pro Echo24 uvedl Babišovy stížnosti na pořady České televize, článek Mladé fronty Dnes o financích ČT nebo nedávný projev hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka v Senátu. 

„Třeba dezinformační kampaň MF Dnes o hospodaření ČT sice byla na konkrétních faktech a číslech televizí zcela vyvrácena, ale špinavá slina pomluvy už ulpěla. O to jim jde. Českou televizi si ale za stávajícího managementu a obsazení redakcí prostě koupit nemůžou, tak ji chtějí ovládnout mocensky ovlivněním volby příštího generálního ředitele,“ prohlásil Šarapatka, čímž narážel na článek deníku z předešlého víkendu. Ten se týkal hospodaření s dvěma miliardami korun z prostředků ČT. 

Šéfa České televize, na jehož volbě mají podle Šarapatky zájem právě Zeman s Babišem, vyberou radní koncem dubna. O post ředitele pro příštích šest let se utkají současný šéf Petr Dvořák, bývalý ředitel TV Prima Martin Konrád, bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák, bývalý redaktor ČT a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonom Petr Vinklář. 

Snahu zasahovat do České televize vidí Šarapatka také ve stížnostech Andreje Babiše na pořady Reportéři ČT a 168 hodin. Jejich reportáže se věnovaly nejasnostem kolem nákupu dluhopisů společnosti Agrofert, kterou Babiš založil. „Babišovo chronické fňukání nad tím, jak málo jej ČT blahořečí, až po smršť arogance a stížností na pořady, které upozorňují na jeho podezřelé obchodní a politické praktiky,“ sdělil jako další příklad Šarapatka. 

Podobnou snahu ovšem podle radního vyvíjí také prezident Zeman. „Stačí si připomenout úterní akci předáka Strany práv občanů Veleby v Senátu, kde na Českou televizi s vědomím prezidenta a ještě ke všemu v rozporu se služebním zákonem plival státní úředník (Jiří) Ovčáček. Naprostá nehoráznost a navrch s požehnáním hlavy státu, která se sama ráda pohybuje na hraně zákonů,“ uvedl Šarapatka. 

Připomněl tím projev Jiřího Ovčáčka v sídle Senátu. Prezidentův mluvčí tam na konferenci o roli ČT obvinil Českou televizi, že ve zpravodajství i diskusních pořadech nahrává liberální levici, která je podle něj zastoupena ve všech stranách. Veřejnoprávní televize tak prý vytváří falešný dojem objektivity, zatímco je kritická vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a předsedovi ANO Andreji Babišovi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: O místo ředitele ČT se utkají Dvořák, Konrád, Novák, Potužník a Vinklář

Související články