Rusko identifikovalo skupiny, které stály za útokem na letadlo nad Sinají

PROČ SE ZŘÍTIL RUSKÝ AIRBUS?

Rusko identifikovalo skupiny, které stály za útokem na letadlo nad Sinají
Následky havárie na Sinaji Foto: Reprofoto: YouTube/DAHBOO777
1
Svět

Echo24

Ruští vyšetřovatelé identifikovali určité skupiny, které stály za říjnovým teroristickým útokem na ruské letadlo. Podle portálu listu Rossijskaja Gazeta to ve čtvrtek bez dalšího upřesnění prohlásil šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov.

Rusko tvrdí, že zkázu letounu nad egyptským Sinajským poloostrovem způsobil výbuch nastražené nálože. K útoku se bezprostředně po pádu stroje přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.

„Zatím nic konkrétního říci nemohu,“ řekl Bortnikov s tím, že dosavadní vyšetřování odhalilo jisté skupiny, jejichž stopy k útoku vedou. „Stále zbývá spousta práce,“ dodal s tím, že další podrobnosti budou zveřejněny později.

Bortnikov v polovině listopadu oznámil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že ruské letadlo bylo terčem teroristického útoku. Dokazují to podle něj stopy výbušnin nalezených v troskách. Putin v reakci na to prohlásil, že Rusko viníky najde a potrestá.

Ruský Airbus A321 letěl na konci října z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale nad Sinají se zřítil. Již krátce po nehodě se spekulovalo o tom, že příčinou byl teroristický útok, naznačovaly to mimo jiné Spojené státy, Británie či Izrael. Katastrofu nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě.

Čtěte také: Důkazy o bombě chybí, popírají ruskou verzi pádu letadla Egypťané