Papež František: Práva migrantů by měla mít přednost před bezpečností států
Migrace podle papeže
- red,
Papež František vydal prohlášení, které obsahuje 20 bodů týkajících se uprchlíků. Doporučuje v něm vládním úřadům, jak vůči migrantům postupovat. Podle papeže jsou uprchlíci a krize spojené s nimi největší globální záležitostí 21. století. Informaci přinesly server The Guardian a agentura Reuters. Oba zdroje uvádějí, že papež žádá nadřadit práva migrantů před obavami o bezpečnost zemí, kam přicházejí a zabránění hromadným deportacím.
Záměrem papeže je položit základ pro vypracování dvou globálních kompaktů o uprchlících a migraci, které by měly být přijaty na zasedání Valného shromáždění OSN.
Plán zveřejnil v pondělí vatikánský útvar pro migranty, který vloni František založil. Plán schválil přímo papež. V prohlášení se uvádí, že má papež František „opakované obavy o stavu mnoha imigrantů a uprchlíků, kteří přišli do evropských zemí po pronásledování, válce, přírodních katastrof či z důvodu chudoby.
Mezi hlavní plány, které se snaží Vatikán prosadit, patří vytvoření právních cest pro bezpečné a dobrovolné stěhování a usazování v nových zemích.
Papež také tvrdí, že „osobní bezpečnost migrantů by měla být upřednostňována před bezpečností států.“ A pro zadržené migranty, kteří přišli do země neoprávněně, by se podle papeže mělo „usilovat o nalezení alternativních řešení, aby mohli setrvat tam, kam přišli“.
Hlava Vatikánu a Katolické církve prohlášením o uprchlících naznačila, že migrační záležitosti budou hlavními tématy Vatikánu před Valným shromážděním OSN v roce 2018.
Papežovy kroky vzápětí vzbudily značný ohlas. Do kritiky se hned pustil vůdce přední italské separatistické strany Liga severu Matteo Salvini. „Pokud to chcete udělat ve Vatikánu, můžete. Ale jako katolík si nemyslím, že Itálie může vítat a podporovat celý svět,“ uvedl Salvini na Facebooku na adresu papeže.