Krutost na farmách: husám škubou peří zaživa

Čím se plní polštáře a peřiny

Krutost na farmách: husám škubou peří zaživaUVNITŘ VIDEO 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Drsné praktiky čínských zpracovatelů peří se podařilo zachytit na video pracovníkům organizace PETA. V krátkém snímku z jedenácti farem jsou vidět dělníci, kteří vytrhávají peří z těl ještě živých hus. Takovýto způsob zpracování již dříve odsoudili světoví výrobci polštářů a přikrývek. PETA tvrdí, že podobné praktiky nejsou ale ani v současné době nijak ojedinělou záležitostí. Čínské farmy přitom zpracovávají přes osmdesát procent peří na trhu.

Technika škubání zaživa byla dříve u zpracovatelů peří velmi oblíbená zejména kvůli nízkým nákladům a rychlosti zpracování. Protesty z řad ochránců zvířat nakonec ale donutily výrobce péřových přikrývek a peřin vypovědět smlouvu s dodavateli, kteří husí brka získávali tímto způsobem. Ve snaze o úplné vymýcení této praktiky schválila řada firem dobrovolnou dohodu, ve které slibují důstojnější zacházení se zvířaty. Nejnovější video organizace PETA, která se dlouhodobě zabývá ochranou zvířat, ovšem ukazuje, že ne všichni zpracovatelé peří drsný způsob výroby opustili.

Aktivistům za práva zvířat se podařilo infiltrovat do jedenácti farem na zpracování peří v Číně. Tato země je totiž lídrem v dodávkách peří na světový trh, přes 80 procent peří pochází právě z této země. Při několika tajných návštěvách se pracovníkům PETA potvrdilo podezření, že vyškubávání zaživa přetrvává v Číně jako výrobní proces i nadále. Jejich zjištění se jim navíc podařilo zachytit i v krátkém videu pořízeném na skrytou kameru.


Na snímcích z některých farem drží Číňané husy pevně za krk, zatímco jim vyškubávají peří zaživa z těla. Jiné ptáky čínští dělníci dokonce přimáčknou botou k zemi, aby měli volné ruce k práci. Vyděšené husy často pouze strnule čekají na konec procedury, po níž se mohou opět připojit k ostatním členům hejna ve výběhu.

„Očití svědkové viděli, jak je živým husám vytrháváno peří na farmách, které patří do výrobního řetězce takzvaných zodpovědných firem. Takto získané produkty jsou poté exportovány do celého světa a dále prodávány zákazníků, kteří vůbec nerozumí stavbě dodavatelského řetězce,“ okomentovala video manažerka PETA Anne Kellogová podle televize CBS.

Nevědomost světových výrobců

Peří vyškubnuté zaživa má přitom podle některých expertů skutečné odlišné vlastnosti od toho, které je z těla zvířete získáno až po jeho smrti. Díky vyšší hustotě se velmi dobře hodí právě do polštářů a peřin, které díky tomu lépe hřejí. Naopak pro outdoorové oblečení a vycpávky bund jsou takováto brka nevhodná. Výrazně totiž zvyšují jeho váhu.

O napojení inkriminovaných farem na výrobce peřin a polštářů přitom ochránci zvířat nepochybují. Letos na jaře se jim totiž údajně podařilo zachytit hned několik telefonických rozhovorů mezi čínskými jednateli a řediteli světových koncernů. Vyškubávání zaživa by tak měly ve svých dodavatelských řetězcích mít například firmy Hollander Sleep Products nebo Down Decor.

Na obvinění z nepřijatelného zacházení se zvířaty ovšem všichni tito výrobci zareagovali razantním prohlášením, ve kterém přislíbili prošetření celé záležitosti a ukončení spolupráce s nevyhovujícími farmami. Mluvčí Down Decor dokonce poděkoval pracovníkům PETA za jejich snahu o zlepšení životních podmínek zvířat.

Nátlak ochránců zvířat

Ochránci zvířat se ovšem zřejmě nespokojí pouze se zavřením zmiňovaných farem. Jejich cílem je totiž úplné vyřazení zvířat z výrobního procesu. „PETA oceňuje snahu těchto společností o zmírnění škod na zvířatech. Jedinou možností, jak zbavit zvířata utrpění, je přestat je využívat jako pouhou komoditu,“ vyjádřila se Kellogová.

Zpracování peří má v Číně dlouhodobou tradici. Místní obyvatelstvo totiž ve velké míře konzumuje husí maso i vejce. Ještě před konečným usmrcením a zpracováním těchto ptáků využívají tedy k dalšímu zisku místní výrobci i jejich peří, které dále rozesílají do světa.

Čtěte také:

Co by lidé neudělali kvůli fotografii. Turistka utrápila labuť

Lovci zastřelili dva losy. Omylem v Zoo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články