V Rakouské těsně vede Hofer, dnes rozhodnou korespondenční hlasy

Prezidentské volby

V Rakouské těsně vede Hofer, dnes rozhodnou korespondenční hlasyAKTUALIZUJEME
Norbert Hofer. Foto: Foto: Reuters
Svět

vb Echo24

Prezidentské volby v sousedním Rakousku podle předběžných výsledků těsně vyhrál kandidát pravičácké Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, který dostal 51,9 % hlasů. Jeho protivník, zelený kandidát Alexander Van der Bellen obdržel 48,1 % hlasů. Novou bilanci oznámilo ministerstvo vnitra. Avšak do sčítání nejsou zahrnuty ještě korespondenční hlasy, které rozhodnou. Konečné výsledky tak budou známé až v pondělí mezi 17. a 19. hodinou. Volby se podle rakouského tisku těšily vysoké účasti, která po započtení korespondenčních hlasů zřejmě vzroste až k 70 %.

„Budeme si muset počkat do zítřka,“ řekl Hofer, který se během volební kampaně vymezil proti přistěhovalectví, migrantům i Evropské unii. „Tohle si nikdo z nás nepřál. Oba dva jsme se chtěli dobře vyspat,“ dodal. Stejný názor na výsledky voleb vyslovil i Van der Bellen.

Hofer ale ke svým voličům prohlásil, že nyní už existují jen dvě možnosti, buď bude rakouským prezidentem v pondělí nebo za šest let.

Hofer podle ministerstva vnitra zvítězil s výjimkou Vorarlberska a Vídně ve všech spolkových zemích, Van der Bellen ale v jednotlivých zemích uspěl ve velkých městech. S předběžnými výsledky mohou výrazně zamíchat korespondenční hlasovací lístky, kterých bylo vydáno takřka 900.000, což je rekordní množství. Odhaduje se, že korespondenčně nakonec hlasovalo okolo 700 000 voličů. Takto odevzdané hlasy budou sečteny v pondělí.

Odhady výsledků korespondenčního hlasování podle portálu kurier.at připisují Hoferovi i Van der Bellenovi shodně po padesáti procentech hlasů. V prvním kole korespondenční hlasování vyhrál Van der Bellen, díky čemuž v celkovém výsledku připravil Hofera o 1,3 procentního bodu, poznamenala DPA.

Volební účast dnes činila 60,7 procenta a po započtení odhadu odevzdaných korespondenčních hlasů pak bude okolo 72 procent. Pro srovnání, před měsícem v prvním kole hlasovalo 68,5 procenta voličů. Oproti prezidentským volbám v roce 2010 volební účast výrazně vzrostla, tehdy se hlasování zúčastnilo 53,6 procenta oprávněných voličů.

Pokud vyhraje Hofer, bude to mít pro rakouskou politickou scénu zřejmě dalekosáhlé následky. Zástupce Svobodných totiž předem avizoval, že by jako prezident neváhal rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. V nich by měla největší šance právě jeho FPÖ. Řádné volby jsou plánovány na rok 2018. V těch posledních před třemi lety zvítězili sociální demokraté, druzí byli lidovci a třetí FPÖ.

Volby jsou také ostře sledované v zahraničí, neboť by se v případě Hoferova vítězství do čela státu poprvé od konce druhé světové války postavil zástupce populistické pravice. Výhra kandidáta Svobodných by byla navíc dalším důkazem o růstu populistických a euroskeptických stran v Evropě. Hofer si je pověsti FPÖ očividně vědom, dnes proto v rozhovoru se zahraničními novináři prohlásil, že je „v pohodě“ a že není žádnou nebezpečnou osobou.

Jiný názor zřejmě ale sdílí Brusel. Protože podle BBC předsedové Evropské komise a Evropského parlamentu, Jean-Claude Juncker a Martin Schulz, už vyjádřili znepokojení nad možným vítězstvím Hofera.

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde