Čech odsouzený v Súdánu se vrátil do vlasti, přivezl ho Zaorálek
Vězněný Čech je svobodný
Čech Petr Jašek, který byl koncem ledna v Súdánu odsouzen ke dvěma desítkám let vězení, se vrátil do vlasti. Přivezl ho ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který o jeho propuštění v Chartúmu vyjednával. Letadlo s nimi přistálo těsně před půlnocí na kbelském letišti v Praze. Podle české velvyslankyně v Egyptě Veroniky Kuchyňové Šmigolové byla jednání o propuštění komplikovaná.
Jaškovi udělil milost súdánský prezident Umar Bašír a nařídil jeho okamžité propuštění. Zaorálek to označil za úspěch české diplomacie.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Skvělá zpráva ze Súdánu: máme P. Jaška, který byl zadržován ve vězení od prosince 2015. Ještě dnes večer se s námi vrátí do ČR. Je v pořádku,“ napsal Zaorálek na svém twitterovém účtu ještě ze Súdánu. „Beru to jako úspěch české diplomacie. Chtěl bych moc poděkovat všem kolegům, kteří se podíleli na jednáních o jeho propuštění,“ dodal.
1/3 Skvělá zpráva ze Súdánu:máme P.Jaška,který byl zadržován ve vězení od prosince 2015.Ještě dnes večer se s námi vrátí do ČR.Je v pořádku. pic.twitter.com/jo2TLyTUCk
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) February 26, 2017
„Prezident Umar Bašír udělil milost českému občanu Jaškovi a nařídil jeho okamžité propuštění,“ prohlásil šéf súdánské diplomacie Ibrahím Ghándúr na tiskové konferenci v Chartúmu.
Česká velvyslankyně v Káhiře Veronika Kuchyňová Šmigolová popsala celé vyjednávání jako komplikované, naštěstí však zakončené dobrým výsledkem. „Ke komplikacím v jednání došlo mnohokrát, ale jsem ráda, že jsme dospěli k tomuhle výsledku. Myslím, že Česká republika se za to, jak se to dojednalo, nemusí stydět. Je to v zásadě v pořádku,“ uvedla Šmigolová pro Echo24.
Pro úspěch v jednání bylo podle velvyslankyně zásadní najít správné komunikační kanály, díky kterým bylo nakonec možné dosáhnout se súdánskou stranou dohody. Celou záležitost navíc komplikoval i soudní proces, který byl s Čechem vězněným už od roku 2015 ukončen až letos.
„My jsme věděli, že oni s námi nebudou jednat do té doby, než celý ten proces skončí. V zásadě od té doby, co padl rozsudek, jsme jednali nepřetržitě,“ řekla Echo24 Šmigolová. Podrobnější informace však podle ní poskytne až ministr Zaorálek po svém příletu do České republiky.
O dalších dvou misionářích, kteří jsou v Súdánu dosud zadržováni, se při nedělní schůzce nejednalo. „Naším prvotním cílem bylo propuštění českého občana. Nicméně věříme, že Česká republika i Evropská unie se budou i nadále zasazovat o propuštění těch dalších dvou pastorů, protože v tom rozsudku bylo uvedeno, že pan Jašek je v podstatě hlavním viníkem, a oni dva si odnesli pouze nižší tresty. Tím pádem by nebylo logické, aby byl pan Jašek propuštěn a ti dva naopak seděli dál ve vězení,“ doplnila Šmigolová pro Echo24.
Práci diplomatů pochválil krátce nato i premiér Bohuslav Sobotka. „Jsem rád, že se to podařilo! Děkuji všem, kteří pomohli, výborná práce ministerstva zahraničních věcí,“ napsal na twitteru.
Jsem rád, že se to podařilo! Děkuji všem, kteří pomohli, výborná práce ministra zahraničních věcí! https://t.co/FhIwSnaXzA
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) February 26, 2017
K propuštění Petra Jaška gratuloval českému ministerstvu zahraničí i český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se dříve k české angažovanosti za Jaška vyjadřoval kriticky. „Chtěl bych upřímně pogratulovat ministru Zaorálkovi k úspěchu české delegace. Jsem opravdu velmi rád, že se nespravedlivě vězněný Petr Jašek může konečně vrátit domů,“ uvedl europoslanec. „Nadále se budu snažit s neziskovými organizacemi a evropskými diplomaty tlačit na vládu v Súdánu, aby propustila i další dva odsouzené křesťany, kteří byli odsouzeni ke 12 letům vězení za pomoc Jaškovi,“ dodal Zdechovský.
Organizace Release International k případu už dříve uvedla, že Jašek a další tři lidé byli stíháni za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle ní tito lidé pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek podle obhájců lidských práv předal v Súdánu příspěvek 5000 dolarů určený na léčbu studenta.