Čech odsouzený v Súdánu se vrátil do vlasti, přivezl ho Zaorálek

Vězněný Čech je svobodný

Čech odsouzený v Súdánu se vrátil do vlasti, přivezl ho ZaorálekAKTUALIZOVÁNO
Petr Jašek s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem a českou velvyslankyní v Egyptě Veronikou Kuchyňovou Šmigolovou. Foto:

Foto: Twitter Lubomíra Zaorálka

3
Domov

Echo24

Čech Petr Jašek, který byl koncem ledna v Súdánu odsouzen ke dvěma desítkám let vězení, se vrátil do vlasti. Přivezl ho ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který o jeho propuštění v Chartúmu vyjednával. Letadlo s nimi přistálo těsně před půlnocí na kbelském letišti v Praze. Podle české velvyslankyně v Egyptě Veroniky Kuchyňové Šmigolové byla jednání o propuštění komplikovaná.

Jaškovi udělil milost súdánský prezident Umar Bašír a nařídil jeho okamžité propuštění. Zaorálek to označil za úspěch české diplomacie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Skvělá zpráva ze Súdánu: máme P. Jaška, který byl zadržován ve vězení od prosince 2015. Ještě dnes večer se s námi vrátí do ČR. Je v pořádku,“ napsal Zaorálek na svém twitterovém účtu ještě ze Súdánu. „Beru to jako úspěch české diplomacie. Chtěl bych moc poděkovat všem kolegům, kteří se podíleli na jednáních o jeho propuštění,“ dodal.

„Prezident Umar Bašír udělil milost českému občanu Jaškovi a nařídil jeho okamžité propuštění,“ prohlásil šéf súdánské diplomacie Ibrahím Ghándúr na tiskové konferenci v Chartúmu.

Česká velvyslankyně v Káhiře Veronika Kuchyňová Šmigolová popsala celé vyjednávání jako komplikované, naštěstí však zakončené dobrým výsledkem. „Ke komplikacím v jednání došlo mnohokrát, ale jsem ráda, že jsme dospěli k tomuhle výsledku. Myslím, že Česká republika se za to, jak se to dojednalo, nemusí stydět. Je to v zásadě v pořádku,“ uvedla Šmigolová pro Echo24.

Pro úspěch v jednání bylo podle velvyslankyně zásadní najít správné komunikační kanály, díky kterým bylo nakonec možné dosáhnout se súdánskou stranou dohody. Celou záležitost navíc komplikoval i soudní proces, který byl s Čechem vězněným už od roku 2015 ukončen až letos.

„My jsme věděli, že oni s námi nebudou jednat do té doby, než celý ten proces skončí. V zásadě od té doby, co padl rozsudek, jsme jednali nepřetržitě,“ řekla Echo24 Šmigolová. Podrobnější informace však podle ní poskytne až ministr Zaorálek po svém příletu do České republiky.

O dalších dvou misionářích, kteří jsou v Súdánu dosud zadržováni, se při nedělní schůzce nejednalo. „Naším prvotním cílem bylo propuštění českého občana. Nicméně věříme, že Česká republika i Evropská unie se budou i nadále zasazovat o propuštění těch dalších dvou pastorů, protože v tom rozsudku bylo uvedeno, že pan Jašek je v podstatě hlavním viníkem, a oni dva si odnesli pouze nižší tresty. Tím pádem by nebylo logické, aby byl pan Jašek propuštěn a ti dva naopak seděli dál ve vězení,“ doplnila Šmigolová pro Echo24.

Práci diplomatů pochválil krátce nato i premiér Bohuslav Sobotka. „Jsem rád, že se to podařilo! Děkuji všem, kteří pomohli, výborná práce ministerstva zahraničních věcí,“ napsal na twitteru.

K propuštění Petra Jaška gratuloval českému ministerstvu zahraničí i český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se dříve k české angažovanosti za Jaška vyjadřoval kriticky. „Chtěl bych upřímně pogratulovat ministru Zaorálkovi k úspěchu české delegace. Jsem opravdu velmi rád, že se nespravedlivě vězněný Petr Jašek může konečně vrátit domů,“ uvedl europoslanec. „Nadále se budu snažit s neziskovými organizacemi a evropskými diplomaty tlačit na vládu v Súdánu, aby propustila i další dva odsouzené křesťany, kteří byli odsouzeni ke 12 letům vězení za pomoc Jaškovi,“ dodal Zdechovský.

Organizace Release International k případu už dříve uvedla, že Jašek a další tři lidé byli stíháni za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle ní tito lidé pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek podle obhájců lidských práv předal v Súdánu příspěvek 5000 dolarů určený na léčbu studenta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.