1 FOTBAL

Pelta omezil přístup fanoušků na finále snů Sparta vs Plzeň

Mělo to být tuzemské finále snů, sobotní vyvrcholení fotbalového poháru však už předem vzbuzuje rozpaky i obavy. Po dlouhé době se v něm utkají dvě nejlepší česká mužstva, Sparta a Plzeň. Ovšem na zápas v pražském Edenu se většina jejich fanoušků kvůli omezením ze strany funkcionářů nedostane. Policie přitom varuje, že ke stadionu se blíží radikálové ze Slovenska či Polska.

„Je to finále poháru a hraje ho Plzeň a Sparta na stadionu Slavie, takže může být neveselo,“ řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Dá se předpokládat, že policie, která se na zápas intenzivně připravuje, chuligány před Edenem zpacifikuje, takže na tribunách s celkovou kapacitou 17 tisíc diváků bude klid. Na vkus fotbalového fandy ale možná až příliš velký.

Předseda fotbalového svazu Miroslav Pelta totiž rozhodl, že většina vstupenek nepůjde do běžného prodeje, nýbrž budou zdarma rozdány hasičům, policistům, záchranářům (3500 lístků) a VIP hostům a partnerům (5500). Kluby Sparta a Viktorie dostaly pro své příznivce jen po čtyřech tisících lístků do prostorů za brankami, ty ale prodávají pouze po zaregistrování jména a data narození. „Tento postup byl využit už dříve při některých ligových utkáních,“ podotýká mluvčí Sparty Ondřej Kasík. Prodej vstupenek přes internet byl na finále pozastaven, protože podle Pelty svaz zjistil, že je začínají skupovat radikálové ze zahraničí.

Uvažovalo se o zápase na uzavřeném stadionu

Předseda svazu Pelta, který mezi fanoušky není zrovna populární, řadu příznivců ještě víc popudil tím, že nařídil přerušovat ligové mače, pokud diváci začnou pokřikovat vulgární nadávky. Řada urážek přitom mířila na jeho hlavu. Vedení svazu před několika dny dokonce uvažovalo, že by se finále odehrálo na zcela uzavřeném stadionu. Funkcionáři doufají, že sobotní restrikce útokům na jejich adresu zamezí.

„Na finále zřejmě přijde méně diváků a nedorazí fanoušci, kteří na Spartu a Plzeň běžně chodí , takže atmosféra zřejmě nebude taková, jakou by si takové finále zasloužilo,“ domnívá se bývalý hráč Sparty a trenér Vladimír Táborský.  Fotbalový pohár (nyní Pohár České pošty) se léta setkával s minimálním zájmem diváků a i finále se hrála před téměř prázdnými stadiony. „Funkcionáři se léta snažili, aby finále mělo úroveň, a když letos ta šance konečně přišla, možná se to nepodaří. Ale uvidíme,“ říká Táborský.

„Sterilní to nebude, kotle za brankami budou určitě pořádně fandit,“ věří šéfredaktor měsíčníku Pro Football Jan Jaroš. „Je pochopitelné, že svaz se chtěl vyhnout výtržnostem, které se děly například při letošním finále slovenského poháru v Myjavě,“ dodává Jaroš. Na zápas Slovanu Bratislava a MFK Košice  se vstupenky také prodávaly pouze na jméno, přesto se utkání neobešlo bez excesů. Fanoušci například rozbili hlavu moderátorovi televize Markíza, divákovi z Česka byl kvůli hajlování následně zakázán na pět let vstup na Slovensko.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.