1

Český vědec chce probudit prastarý imunitní systém

Petr Svoboda zkouší probudit prastarý imunitní systém zvaný RNA. Dnes ho mají u savců už jen myši, otevírá ale možná cestu k léčbě virových onemocnění lidí. Molekulární biolog Petr Svoboda patří k prvním vlaštovkám mezi špičkovými českými vědci, kteří se po letech působení v zahraničí vracejí do vlasti. Svobodu a další čtyři naděje tuzemského výzkumu ocenil ve středu Nadační fond Neuron.

„Samozřejmě jsem viděl, že podmínky tady budu mít horší než ve Švýcarsku či v Americe, ale říkal jsem si: pořád dost dobrý,“ říká čtyřicetiletý Petr Svoboda, který dříve působil na univerzitě ve Philadelphii a poté jako výzkumník v Basileji. Přiznává, že jeho plat člena vědeckého týmu ve Švýcarsku se v Česku ztenčil o polovinu, přestože se stal vedoucím pracovníkem v Ústavu molekulární genetiky. „Vrátil jsem se z rodinných důvodů, ale svého rozhodnutí nelituji, přestože s českou vědou to po finanční stránce dnes vypadá mnohem méně optimisticky než v roce 2007, kdy jsem přišel,“ vypráví docent Svoboda.

Dalším výzkumníkem, který dostal cenu pro vědce mladší generace do čtyřiceti let ve výši čtvrt milionu korun, je matematik David Krejčiřík. I on nedávno patřil k čtyřem tisícům vědců českého původu, kteří dnes pracují v zahraničí. Krejčiřík má za sebou delší zahraniční pobyty ve Francii, Portugalsku a Španělsku a nyní pracuje v Ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy. „Já si nestěžuji, k práci potřebuji vlastně jen tužku a papír,“ podotýká Krejčiřík, který zabývá vlastnostmi objektů při jejich zmenšování.  

Cenu získal ještě fyzik Gabriel Török, který analyzuje rentgenové záření v blízkosti černých děr, chemička Jana Roithová zkoumající reaktivní částice a historik Jakub Rákosník, který mimo jiné studuje velké hospodářské krize 20. století. Nadační fond Neuron financují podnikatelé Karel Janeček, Libor Winkler a Martin Ducháček ze  skupiny RSJ a Dalibor Dědek z firmy Jablotron.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.