Máme základ dohody, tvrdí vyjednavači na ekosummitu v Paříži

Jednání o klimatu

Máme základ dohody, tvrdí vyjednavači na ekosummitu v PařížiNOVÉ 1
Svět

Echo24

Zástupci 195 zemí na klimatické konferenci OSN v Paříži představili klíčový návrh textu, jenž by měl tvořit základ nové globální dohody o snižování emisí skleníkových plynů. Návrh, schválený vysokými představiteli OSN, ale stále obsahuje stovky sporných bodů, informovala agentura Reuters.

Lhůta pro dodání dokumentu stihli vyjednavači jen těsně, nakonec byli donuceni pracovat i přes noc. Obsahuje 48 stran. „Máme teď k dispozici nový základ pro jednání, který je přijatelný pro všechny. Teď je potřeba dopsat zbytek,“ řekla agentuře AFP francouzská vyjednavačka Laurence Tubianaová. O návrhu budou od pondělí jednat ministři životního prostředí nebo zahraničí zúčastněných zemí.

Tubianaová dodala, že práce ještě neskončila a potřeba bude dořešit „hlavní politické otázky“. Neshoda prý trvá například ohledně dlouhodobého závazku o maximálním nárůstu globální teploty v porovnáním s předindustriálním obdobím. Státy se přou o to, zda budou v konečné dohodě uvedeny dva stupně Celsia, nebo 1,5 stupně, jak požadují malé ostrovní státy.

Mezi další sporné body patří financování pomoci jižním zemím, aby se mohly lépe přizpůsobit změnám klimatu, nebo rozdělení závazků mezi rozvinuté a rozvojové země. Zatím je návrh „plný závorek a voleb mezi několika možnostmi“, konstatovala agentura AP. Česká republika na konferenci potvrdila závazek do roku 2030 dále snížit emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent ve srovnání s rokem 1990.

Z konference, jež se koná ve francouzské metropoli od konce listopadu, by měla vzejít nová globální dohoda o snižování emisí skleníkových plynů nahrazující Kjótský protokol z roku 1997. Smyslem je uchránit planetu před ničivými důsledky globálního oteplování. „Věda nám říká, že už máme jen malý prostor pro nějakou akci,“ řekla představitelka OSN pro klima Christiana Figueresová.

Hostem konference byl také hollywoodský herec a velvyslanec OSN pro boj s klimatickými změnami Leonardo DiCaprio, který se sešel s generálním tajemníkem této organizace Pan Ki-Munem. Na konferenci se objevili také filmoví tvůrci Robert Redford a Sean Penn.

Čtěte také: Co vzejde z pařížského cirkusu?

Změna klimatu je globální hrozba, míní Sobotka v Paříži