Klaus ztrácí přátele. Vlivný institut Cato ho už nezve. Kvůli Rusku

Klaus ztrácí přátele. Vlivný institut Cato ho už nezve. Kvůli RuskuAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

O co má bývalý český prezident Václav Klaus víc přátel na Východě, o to víc ztrácí své někdejší spojence a obdivovatele na Západě. Může za to jeho proruský postoj ke konfliktu na Ukrajině. Právě kvůli tomu se před pár měsíci rozešel s Klausem i vlivný americký think tank Cato, jehož byl exprezident častým hostem. Píše to v obsáhlém článku pod titulkem „Václavu Klausovi, hrdinovi libertariánů, přistřihl křídla Cato Institute“ americký server The Daily Beast.

„Někdejší český prezident, kdysi miláček libertariánů, rychle ztrácí přátele. Důvod? Jeho obrana Putina,“ píše server. V Cato Institute ve Washingtonu býval častým hostem: přitahoval zde svými názory na ekonomiku, Evropskou unii i globální oteplování. Nyní ve vlivném think tanku už ale není vítán. Podle dvou zdrojů, píše The Daily Beast, institut 1. září tiše „ukončil“ svůj „oficiální vztah“ s Klausem. Jako důvody zdroj uvádějí  především podporu Putina, ale i jeho nepřátelské postoje vůči homosexuálům a sympatie k evropským pravicovým extremistům.

Vzhledem k citlivosti tématu nechce nikdo mluvit na jméno. Viceprezidentka institutu odpovědná za komunikaci Khristine Brookes se odmítla vyjádřit.

Karolina Králová ze sekretariátu Institutu Václava Klause podle serveru nepopřela, že se cesty jejího šéfa a Cato rozešly. Vina ovšem prý leží jednoznačně na Andreji Ilarionovi z Cato, který býval Putinovým poradcem a nyní patří k jeho největším kritikům.

“Mezi prezidentem Klausem a Cato Institute nebylo v minulosti nejmenší rozepře, naopak byl tam opakovaně zván k zásadním projevům,“ uvedla Králová pro The Daily Beast. “Je tu jen rozepře mezi někdejším dlouholetým spolupracovníkem prezidenta Putina, panem Ilarionovem, který byl z Kremlu propuštěn a má odlišné názory na situaci na Ukrajině než prezident Klaus. Nic víc.“ Ilarionov se k případu nechtěl vyjádřit.

Klausova spolupracovnice ještě dodala: „Prezident Klaus prostě nepřijímá zjednodušenou a závádějící interpretaci tamní situace (na Ukrajině – pozn. red). Prezident Klaus má bohaté zkušenosti s vyhazovy z práce v éře komunismu kvůli svým názorům, jen ho překvapuje, že se stejný postup užívá v současné, politicky korektní Americe.“

Celý článek na The Daily Beast můžete číst zde.