Romská organizace vyzývá k bojkotu koncertu Alexandrovců

Vyjádření organizace Romea

Romská organizace vyzývá k bojkotu koncertu AlexandrovcůNOVÉ
Alexandrovci Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov

mh Echo24

Romská organizace ROMEA se ostře vymezila proti ruskému armádnímu souboru písní a tanců, známému pod názvem Alexandrovci. Ti ve Zlíně ve čtvrtek zahajují českou část své celoevropské tour a doprovázet je bude i romská kapela GIPSY 4 EVER.

Romea ve svém oficiálním vyjádření odmítla jakékoliv spojování romské kultury s ruskou propagandou a vyzvala všechny občany České republiky, aby nechodili na koncerty Alexandrovců.

Romea také odsoudila jednání romské kapely GIPSY 4 EVER, jejímž frontmanem je bývalý člen kapely GIPSY KINGS. Ve vyjádření, které redakci Echo24 zaslala zástupkyně organizace Jitka Votavová mimo jiné stojí: „Vzhledem k tomu, že Alexandrovce nepovažujeme za běžný hudební soubor, ale za ruské vojenské propagandistické těleso, které svou hudbou a taneční uměním slouží k propagaci ruských agresí, apelujeme na členy skupiny GIPSY 4 EVER, aby si uvědomili nastíněné souvislosti, které se příčí základním lidským hodnotám, a v budoucnu zvážili další spolupráci s tímto souborem. Skupina GIPSY 4 EVER se podle našeho názoru doprovázením Alexandrovců stává pouze jedním z nástrojů ruské vládní propagandy, která nebude váhat označit bojkot proti Alexandrovcům paradoxně za protiromský akt a samotné protestující za rasisty či fašisty.“

Samotnou kapelu ovšem organizace nekontaktovala, protože by podle nich koncert stejně nezrušila. „Smlouva s Alexandrovci obsahuje určitě nějaké sankce, takže podle nás nemělo smysl je kontaktovat.“ řekl pro Echo24 zástupce organizace Romea Zdeněk Ryšavý.

Pád letadla s Alexandrovci

Soubor, založený v roce 1928, zasáhla koncem loňského roku letecká katastrofa. Letoun ruského ministerstva obrany s 92 lidmi na palubě, včetně 64 členů slavného souboru, se zřítil 25. prosince časně ráno do Černého moře krátce po startu z letoviska v Soči. Nikdo katastrofu nepřežil.

Do lednového konkursu se na uvolněná místa v souboru přihlásilo více než 2000 uchazečů. Podmínky přijetí byly nebývale náročné. Uchazeč ve věku 18 až 45 let musel nejprve prokázat vysokoškolské vzdělání v oboru zpěv a musel porotu obeslat zvukovým a obrazovým záznamem svého vystoupení. Podmínkou bylo úspěšné zvládnutí vybrané operní árie. Až pak následovala skutečná zkouška. O prestiži souboru vypovídá, že například o šest míst barytonistů se ucházelo 360 zájemců.

Alexandrovci byli v Československu vnímáni jako jeden ze symbolů sovětské okupace, přesto se našla řada českých umělců, která byla ochotna i po revoluci se souborem vystupovat. Koncerty ruského armádního souboru mají i nyní mezi Čechy své příznivce. V ČR Alexandrovci naposledy koncertovali předloni.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Alexandrovci jsou zpět. Pro české příznivce mají už dárky

Letoun s Alexandrovci prý spadl kvůli záhadnému chování pilota