Koalice se STAN se hroutí. Lidovci navrhují společné kandidátky

Konec koalice

Koalice se STAN se hroutí. Lidovci navrhují společné kandidátkyNOVÉ
Pavel Bělobrádek Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

2
Domov

Renáta Bohuslavová

Lidovci v úterý večer oznámili konec koalice a vyzvali členy hnutí STAN, aby se přidali na jejich kandidátky. Novinářům to po tříhodinovém jednání celostátního výboru KDU-ČSL oznámil předseda Pavel Bělobrádek. Pro zrušení koalice KDU-ČSL a Starostů a nezávislých (STAN) byl od počátku například zlínský hejtman Jiří Čunek. Setrvání na koaličním půdorysu naopak až do posledních chvil bránil právě Bělobrádek.

„Nechceme riskovat, že by tady mohla být vláda jedné strany, a nechceme ignorovat zpětnou vazbu voličů. Je tu možnost, že bychom ve sněmovně nebyli, a toto je sázka na jistotu,“ řekl po jednání novinářům Bělobrádek.

„Věříme, že po tomto kroku nedojde k ničemu jinému, než že stoprocentně vstoupíme do Poslanecké sněmovny a že se část voličů uklidní a my výrazně překročíme deset procent,“ dodal a odešel.

Tisková mluvčí Petra Hrůšová totiž hned na začátku krátkého brífingu novináře upozornila, že se nebudou moci na nic zeptat, což způsobilo překvapení. Rozruch vzbudil i hejtman zlínského kraje Jiří Čunek, který z jednání po dvou hodinách vyběhl se slovy, že jeho hlas již nebude třeba. Co přesně tím myslel, novinářům nevysvětlil.

STAN: Rozhodneme co dál

To, že byla ve hře možnost ukončení koalice, potvrdilo pro Echo24 již koncem minulého týdne více zdrojů. Jako jeden z nápadů to mělo padnout i minulý týden na společném jednání špiček koalice. „V diskuzi padaly různé varianty, ale nikdo nepřišel s žádným usnesením. My jsme zatím to, co na včerejším setkání zaznívalo, brali jako interní debatu mezi dvěma politickými subjekty,“ řekl pro deník Echo24 první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan.

„Nás to mrzí, protože my koalici věříme. Bylo to tři čtvrtě roku poctivé práce a snaha přinést na českou politickou scénu nějakou novou kvalitu,“ uvedl Gazdík krátce po zveřejnění stanoviska lidovců. „Nicméně respektujeme rozhodnutí KDU-ČSL. Rozhodne o něm příští úterý náš celostátní výbor,“ doplnil. Další postup hnutí zatím nechtěl Gazdík předvídat.

„Mnozí už naznačili, jaké bude jejich rozhodnutí. Starostové však budou respektovat rozhodnutí svého nejvyššího orgánu,“ sdělil na Twitteru místopředseda STAN Vít Rakušan.

Nejistota je již delší dobu

Koalice posledních několik týdnů čelila tlaku médií i průzkumů. V těch, které byly zveřejněny od počátku července, se koalice pohybovala mezi 7,5 až 9 procenty. Předsedové KDU-ČSL a STAN Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík ale dosud uváděli, že průzkumy nepřeceňují a spojení věří. Upozorňovali i na to, že před minulými sněmovními volbami se výsledek letních šetření od konečného volebního výsledku výrazně lišil.

Pokud by Starostové souhlasili a přidali se na kandidátky lidovců, stačilo by pro vstup do Poslanecké sněmovny překonat pětiprocentní hranici. Lidovci však i tak cílí nad deset procent.

Čtěte také: Den rozhodnutí: vyhodí lidovci v boji o přežití Starosty z kola ven?

Risk? Zbytečné hrdinství? Lidovci řeší koalici se Starosty