1 Hlídací pes

TOP 5 mediálních přehmatů: Blesk tlačí ČSSD, MfD Babiše

BLOG

Ústav nezávislé žurnalistiky monitoruje od pondělí 29. září každý den způsob, jakým české deníky, včetně regionálních mutací, píší o komunálních a senátních volbách. Přinášíme TOP 5 zjištěných přehmatů. Monitoring bude pokračovat až do prvního dne voleb, do pátku 10. října. Průběžně ho můžete sledovat na www.hlidacipes.org.

1) Koho chleba jíš…

Rozhovor Mladé fronty Dnes s majitelem listu Andrejem Babišem (čtvrtek 2. října). Týden a jeden den před volbami žádného politika podobný prostor nezarmoutí. Obzvláště, když nikdo z šéfů konkurenčních stran šanci promluvit ve stejném listu nedostane. U rozhovoru již tradičně chybí upozornění, že hovořil zaměstnanec s majitelem firmy, která mu posílá výplatu. Na rozdíl třebas od Economie, kde důsledně dbají na zveřejňování informace, že Zdeněk Bakala je majitelem vždy, když píší o něm či jeho podnikání. Rozhovoru nelze příliš vytknout. Snad jen to, že redakce s šéfem ANO hovořila podle náznaků v textu již v neděli (nebo v pondělí) a některé informace díky tomu tzv. „zasmrádly“. Proč materiál tak dlouho čekal na publikaci je otázkou. Musel být důkladně přečten a editován? Nevešel se dříve díky množství lepších informací? Prostě se to tak hodilo do týdenní nabídky titulu? Faktem je, že čtvrteční vydání je pro MfD díky magazínu s TV programem to nejprodávanější a myšlenky Andreje Babiše tak měly šanci doputovat k více potenciálním voličům. 

2) Oranžový Blesk

Bulvární Blesk miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče již před evropskými volbami tlačil ČSSD. Teď v tom čile pokračuje. Blesk se jednoznačně postavil na stranu ČSSD proti Andreji Babišovi ve sporu o audity eurodotací v nemocnicích. Ministru zdravotnictví Němečkovi (ČSSD) poskytl dokonce prostor v rubrice Názor (středa 1. října). Výsledkem byl příspěvek „Míč je u Babiše“. Pro zpravodajský materiál zvolila redakce nadtitulek „Předvolební boj v koalici“ a titulek „Pokuty zničí nemocnice?“. To vše doprovázeno fotkou zachmuřeného ministra financí. Další body pro ČSSD redakce dodala týž den článečkem otištěným v rubrice Praha „Chovanec: Vytlačíme dealery!“ o procházce sociálnědemokratického ministra nočním Václavským náměstím v Praze. Aby nebylo pochyb, že jde o předvolební akci, vykukuje za ministrem lídr socdem v Praze Miroslav Ludvík. V pátek pak Blesk přispěchal se zásadní informací „Chovanec a Sobotka: Pošta se privatizovat nebude!“. Téma je citlivé právě pro voliče ČSSD v menších obcích. Blesk nevysvětluje, zda vůbec někdo poštu privatizovat chce a proč oba pánové tak razantně „jako jeden muž“ reagují.

3) Podpásový úder Bártou

Lidové noviny ve středu 1. října otiskly nefér materiál o hnutí Pro Prahu „Válečné zálohy a hračky pro ČSSD“. Obsah: hnutí si připravilo podrobný plán toho, co dělat s hlavním městem v případě volebního úspěchu. Včetně plánů na pronájem autobusových linek soukromým dopravcům. Redakce však v úvodu tento dokument, který prošel standardním odborným kolečkem v rámci hnutí, přirovnala k plánu Věcí veřejných a Víta Bárty na získání politického vlivu a velkých zakázek pro své a spřátelené firmy. Článek doplňuje rozhovor s lídrem hnutí Pro Prahu Zbyňkem Passerem, který alespoň umožní čtenáři udělat si vlastní úsudek.

4) Drobné službičky

Že deník Právo fandí levici, není žádným tajemstvím. V probíhající kampani nadto přiděluje vybraným politikům bonusy v podobě mediálního prostoru, o kterém se může jejich protikandidátům jen zdát. Ve čtvrtek 2. října kupříkladu vyšel v mutaci pro Střední a Východní Morava rozhovor se senátorským kandidátem ve Zlíně, přítelem prezidenta Zemana Františkem Čubou. Titulek? „Ptejte se lidí, co v životě dokázali“. V pátek dostal luxusní prostor k povídání o tom, proč volit do Senátu právě jeho exředitel TV Nova Vladimír Železný. Publikováno pod titulkem „Senátor je v první řadě lobbista za region“. Ve stejný den ve vydání pro Prahu a Střední Čechy lze nalézt rozhovor s expolitikem ODS, starostou Prahy 11 Daliborem Mlejnským. Ten nově kandiduje za uskupení Jižní město – Náš domov. Právo k tomuto politikovi dlouhodobě chová zjevné sympatie. Rozhovor vyšel pod titulkem „Jižní Město je barevné a optimistické“. Za zaznamenání stojí „na dřeň jdoucí“ první otázka: „Co se za dobu, kdy jste stál v čele radnice Prahy 11, podle vás opravdu povedlo?“

5) Okopávání kotníků

Čas od času pozorný čtenář narazí na článek, který jeví všechny známky účelově vypuštěné informace, která má poškodit politickou konkurenci. Následuje krátký výčet:

Právo, čtvrtek 2. října: Likvidační článeček „Šéf nečinné komise chce být starostou“ o tom, že kandidát Zelených v letech 2008 – 2010 prý nekonal jako šéf komise pro cyklistické stezky. Rozhořčují se lidé z konkurenční ODS. 

Mladá fronta Dnes, sobota 4. října: O kandidatuře dominy v barvách ANO v Doksech „Vládnout chce i ‚otrokářka‘“. Mimo jiné se lze v článku dočíst následující: „Dvaačtyřicetiletou M. E. z její kontroverzní minulosti usvědčuje zejména smlouva s otrokem Alainem, kterou v listopadu 2011 podepsala a kterou redakce disponuje. Vlastní rukou na jejím konci píše: „Tímto tě, otroku Alaine, přebírám do svého majetku a od této chvíle mi budeš sloužit jako můj majetek a budeš mi plně k dispozici.“

Právo, sobota 4. října: „Obvinili ji z týrání postižených“. Obsah: Lenku Kohoutovou, ředitelku Domova pro zdravotně postižené v Praze 4 a členku ODS kandidující na senátorku za Kladno, obvinil anonymní dopis z šikany a trýznění klientů ústavu. Autorka článku se s „anonymními autory“ sešla, navštívila i Domov, promluvila s paní ředitelkou. Klasická ukázka, proč těsně před volbami by novináři měli být obezřetní na jakékoliv „dokonce podané“ či „zvažované“ trestní oznámení či nařčení, nadto anonymní.


/
Autor je novinář, spoluzakladatel Ústavu nezávislé žurnalistiky

Absolvoval obor Ekonomie na Filozofické fakultě UK. Novinářskou kariéru začínal v roce 1993 v ČTK, později psal pro Lidové noviny. Pracoval jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden, jako šéfeditor zpravodajství pomáhal rozjíždět ČT24 a jako dramaturg spoluvytvářel pořad 168 hodin. Z České televize přešel do pozice zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Od srpna 2011 do prosince 2013 byl šéfredaktorem týdeníku Ekonom. Je spoluzakladatelem Ústavu nezávislé žurnalistiky www.hlidacipes.org

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.