Zemanovi oponenti: Smrt Polákům a Židům? To nezaznělo

Banderovský průvod

Zemanovi oponenti: Smrt Polákům a Židům? To nezazněloNOVÉ
Průvod na Majdanu 1. ledna 2015 Foto: Foto: ČTK/AP
2
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman v Pressklubu na Frekvenci 1 pobouřil nepravdivými výroky o banderovském průvodu na kyjevském náměstí Majdan 1. ledna. Ukrajině. Se současnou Ukrajinou je podle něj něco špatně a konají se zde nacistické pochody. Novináři i aktivisté z „Prezidente, odejděte“ ale tvrdí, že prezident v nedělním rozhovoru mystifikoval.

„Když jsem brouzdal po internetu, viděl jsem záznam z manifestace několika tisíc lidí na Majdanu v Kyjevě, kteří šli s portrétem Stepana Bandery a s heslem, které bylo Banderovo,“ uvedl prezident. „To heslo znělo 'Smrt Polákům, Židům a komunistům bez milosrdenství',“ dodal Zeman. Podle Zemana je se současnou Ukrajinou a také s EU, která proti takovéto události neprotestovala, něco špatně. Zeman rovněž podotkl, že mu portrét Stepana Bandery připomíná nacistu Reinharda Heydricha. 

Situaci komentoval publicista Alexander Mitrofanov, který situaci v Rusku a na Ukrajině dlouhodobě sleduje. Bezprostředně po skončení rozhovoru na svém Twitteru uvedl, že během demonstrace v Kyjevě, o které Zeman hovořil, bylo použito pouze heslo „Smrt nepřátelům“ a nikoli Polákům, či Židům. 

Podle aktivistů z hnutí „Prezidente, odejděte“ Zeman těmito výroky pomáhá rozdmýchávat nesnášenlivost v Rusku a na Ukrajině. Podle koordinátora petice Michala Majznera by se výrokem měla co nejdříve zabývat vláda a Senát.

„Žádná známá seriózní média tato hesla nezaznamenala. Prezident měl alespoň uvést zdroj. Samozřejmě že zmiňovaný pochod vzbuzuje nepříjemné asociace,“ uvedl Majzner, podle kterého Zeman situaci jen vyostřuje.

Zemanova slova o nacistickém pochodu na Ukrajině dnes například citovala z ruského státního rozpočtu placená globální televize RT.

Majzner uvádí, že se prezidentových výroků hned ujala proruská propaganda a využila je k dalším provokacím. „To je trestuhodné a v rozporu se zájmy České republiky. Klamné výroky o ohrožení ruskojazyčného obyvatelstva již také stály v dubnu za eskalací krveprolití na východě Ukrajiny. Prezidentovy výroky se stále zhoršují a premiér ani Senát situaci neřeší. Situace je velmi vážná." 

„Prezidente, odejděte" je název papírové petice, která vyzývá k projednání prezidentových kroků ve vztahu k režimu Vladimira Putina, dobrovolníci mají v plánu nasbírat 10 000 podpisů a doručit je do Senátu. Ten by v takovém případě projednání petice musel zařadit na program svojí schůze. Zatím se hnutí podařilo nasbírat necelých 6 tisíc podpisů.

Čtěte také: Zeman teď v rádiu vulgární nebyl, i tak se vrátil k Pussy Riot