1 Který pas je nejlepší?

Největší sílu má německý pas. Český je desátý

, NOVÉ

Témata: , ,

Spojené státy americké už nejsou zemí, jejíž občané se pyšní nejlepším pasem, který otevírá cestu do největšího počtu zemí. Události posledního roku zahýbaly se svobodou cestování a Američany tak předběhli Němci. Ti se mohou bez víza podívat do 177 zemí světa. Český pas skončil na desátém místě. Žebříček sestavuje každý rok konzultantská společnost Henley and Partners.

Cestovní doklady hodnotí společnost sídlící v Londýně podle počtu zemí, kam se jejich držitelé mohou podívat bez víza. Po německém pasu je nejcennější švédský, který dovolí takto cestovat do 176 zemí. Na třetím místě pak skončili Finové, Francouzi, Italové, Španělé a Britové, kteří mohou odjet do 175 zemí.

Propad zažily Spojené státy americké, které obsadily čtvrté místo společně s Belgií, Dánskem a Nizozemskem. Bez víza se občané těchto zemí podívají celkem do 174 zemí. Český pas zaujal v žebříčku desáté místo společně Maďarskem a Islandem a 167 státy v bezvízovém režimu.

Společnost Henley and Partners upozornila, že nejlépe jsou na tom bohaté země a naopak nejhorší výsledky mají státy, ve kterých se zrovna odehrává konflikt. Roli hrají také diplomatické vztahy a bezpečnostní rizika. Poslední místo obsadil Afghánistán a jen o něco lépe dopadly Sýrie, Somálsko, Irák a Pákistán.

1. Německo (177)
2. Švédsko (176)
3. Finsko, Francie, Itálie, Španělsko, Velká Británie (175)
4. Belgie, Dánsko, Nizozemsko, USA (174)
5. Rakousko, Japonsko, Singapur (173)
6. Kanada, Irsko, Lucembursko, Norsko, Portugalsko, Jižní Korea, Švýcarsko (172)
7. Řecko, Nový Zéland (171)
8. Austrálie (169)
9. Malta (168)
10. Česká republika, Maďarsko, Island (167)

Přesto konzultantská společnost, o jejíž zjištěních informovala americká televize CNN, pochválila poslední vývoj. Svoboda cestování se podle ní za posledních několik lez výrazně zlepšila.  

Čtěte také: Nejmocnější pas světa je americký a britský, český je devátý

Rychlé vyřízení pasu podraží na čtyři tisíce korun

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.